Українські ІТ-компанії будували масштабні плани на 2022 рік. Власники бізнесу очікували, що індустрія розвиватиметься швидкими темпами, набагато швидше, ніж раніше. Але все це виявилося лише у планах. Повномасштабне вторгнення Росії в Україну на початкових етапах практично заморозило весь бізнес. Нині сфери починають потроху адаптуватися до поточних умов, але ситуація все одно залишається плачевною.
Сьогодні ми поговоримо про те, в яких умовах доводиться розвиватися https://www.softserveinc.com/uk-ua (цей лінк не рекламний). Що зараз відбувається у сфері та наскільки вирішує проблему освоєння міжнародних ринків.

Поточна ситуація у сфері українського IT
Тільки за перший місяць після повномасштабного вторгнення росії індустрія IT втратила значну частину своїх доходів. Міжнародні компанії просто відмовляються співпрацювати з українцями, оскільки чітких гарантій, що завдання буде виконане без затримок, просто немає. На внутрішньому ринку теж не все добре – більшість IT-компаній стали просто неплатоспроможними. Одні організації до мінімуму скорочують штат, інші просто закриваються.

Війна негативно відбилася на сфері малого та середнього бізнесу. Більшість компаній навіть якщо і продовжують свою роботу, то переважно на волонтерських засадах. Більшість своїх доходів вони віддають на потреби ЗСУ.
Трохи менше постраждали компанії, які працювали у міжнародному форматі. Наприклад, надавали послуги з аутсорсингу, аутстафінгу або продавали свої продукти закордонним клієнтам.
Зараз є складнощі з пошуком нових клієнтів та з укладанням нових договорів. Більшість іноземних замовників отримали указ не укладати нових угод з українськими айтішниками.
Наразі українські IT-компанії відносять до категорії “з високим ризиком”. Поточна геополітична ситуація відштовхує замовників. Навіть якщо українська IT-компанія демонструє непогані показники, із нею все одно відмовляються співпрацювати.
Замовники переживають через те, що через війну виконавець не виконає поставлене завдання своєчасно чи зовсім пропаде на невизначений термін. І цей страх цілком виправданий. Масовані ракетні атаки все довше залишають українців без електроенергії, зв’язку та інтернету. Генератори і Starlink є не у всіх, в результаті терміни виповнення завдання постійно переносяться.
Якщо такі тенденції з боку замовників зберігатимуться, на ринку можуть залишитися одиниці українських IT-компаній.
Що зараз у тренді у сфері українського IT
За 10 місяців війни (це посилання не є рекламною інтеграцією) на українському IT-ринку встигли сформуватися певні тенденції та тренди. Всі вони можуть істотно вплинути на особливості розвитку промисловості в найближчому майбутньому:
- Компанії почали підкорювати ринок Європи, Скандинавії та США. Більшість компаній розглядали можливість виходу на міжнародний ринок і раніше, але війна значно прискорила цей процес.
- Всі внутрішні проєкти на даний момент повністю закриті або знаходяться на стадії заморозки.
- Скорочення до максимуму кількості компаній, що випускають продукти лише для українського ринку.
- Акуратний найм нових співробітників. Якщо проаналізувати попит на співробітників в українських IT-компаніях, то він упав практично у 15 разів із початком війни.
- Відмова від офісної роботи та перехід на віддалений формат. Оренда офісів призводить до додаткових витрат.

Висновки
Українські IT-компанії, як і інші сфери бізнесу, зараз переживають не найкращий час. Поступово всі адаптуються до нових реалій. Для айтішників зараз дуже важливо освоювати міжнародний ринок.