Якщо доросла людина не вміє контролювати емоції, її називають емоційно незрілою. І це правда, бо в житті часто виникають ситуації, в яких складно зберігати спокій. Не завжди потрібно стримувати емоції, але інколи, у небезпечних чи стресових ситуаціях, це необхідно. Тож якщо ви інколи жалкуєте про поведінку та хочете знати, як керувати своїми емоціями читайте нашу статтю.

Що таке емоції, та як вони виникають
Емоції – це дуже важливий психологічний процес, що супроводжує нас упродовж життя. Це суб’єктивна та індивідуальна реакція на події. Тож одні й ті ж самі емоції можуть виникати у різних людей як відповідь на різні ситуації. Якщо казати науковою мовою, це реакція мозку на певні чинники, що проявляється у вияві дії, бажання або потреби. Тобто коли виникає подія, яка збуджує мозок, як відповідь на неї виникає певна емоція.
Дехто з психологів каже, що емоції – це генетичне та па соціо-культурне явище, тобто емоції люди повторюють один за іншим. Наприклад, психолог Пол Екманн сказав, що якщо люди, що замкнені в племенах Африки потраплять в інше суспільство, вони все одно зрозуміють, коли треба сміятися, а коли – мовчати.
Не дивлячись на те, що емоції є природною реакцією організму, вони можуть негативно впливати на стан організму, тож знати, як керувати емоціями, варто всім.
Як впливають емоції на стан здоров’я людини
Те, що позитивні відчуття добре впливають на здоров’я – це факт. Вони роблять настрій краще, що сприяє поліпшенню стану. Коли людина відчуває приємні емоції, в організмі виробляються ендорфіни та катехоламіни, які перешкоджають запальним процесам та зменшують біль.

Але емоції в житті людини впливають не лише на настрій. Якщо ви перелякані, то можете бігти швидше. Це можливо тому, що відповідна емоція готує тіло до певних подій, мобілізує внутрішні резерви. Тобто емоції готують тіло до небезпеки чи інших подій. Наприклад, коли людина знаходиться в небезпеці, кров відходить від поверхні шкіри, щоб у раз поранення зменшити її втрату.
Негативні емоції дуже сильно впливають на серцево-судинну систему. Через сильний гнів, злість та роздратування виникає гіпертонія.
Також люди, які часто переживають негативні емоції, схильні до інфекційних захворювань, страждають від головного болю та мають пригнічений настрій. І навпаки ті, хто часто відчуває позитивні емоції, не схильні до застуд, мають нормальний тиск, легке дихання та гарний сон.
Знаючи вплив відчуттів на здоров’я, управління емоціями стає ще більш важливим завданням.
Як контролювати свої емоції: 5 порад психологів

Досвідчені психологи розповіли, як керувати своїми емоціями.
Головні поради для контролю своїх емоцій:
- Усвідомте свої емоції та прийміть їх. Не треба намагатися мати лише позитивні відчуття, приймайте навіть негативні емоції. Щоб навчитися керувати своїм станом, варто спочатку його прийняти.
- Аналізуйте відчуття. Якщо ви злі, зафіксуйте причину, це допоможе надалі контролювати свій стан.
- Згадайте успіхи та приємні події. Цей простий спосіб допоможе перемикнутися з негативних відчуттів та покращити настрій.
- Використовуйте дихальні практики. Для боротьби з роздратованістю допоможе така: повільно вдихайте на 2 рахунки, затримайте дихання на 1 рахунок, та видихайте на 4. Це позбавить від страху та злості.
- Дозвольте собі відчувати. Якщо ви переживаєте важку подію, приділить час на переживання. Якщо у вас буде година для переживань протягом доби, подолати емоції буде простіше.
До речі, ось цікаве відео, що допоможе подолати страх чи паніку:
Щоб навчитися керувати своїми емоціями варто перш за все їх прийняти. Якщо ви зможете їх усвідомити, то зрозумієте, що робити далі. Інколи варто побути насамоті, інколи навпаки піти до близьких та поговорити.
І ще одне, дуже важливе правило – завжди робіть паузу. Коли ви злі чи роздратовані, не треба реагувати одразу. Дайте собі час подумати, і жалкувати про скоєне не доведеться.