Від початку війни в Україні кожен громадянин відчув широкий спектр негативних емоцій, а більшість українців взагалі живуть у фоновому стресі. Стрес є природною реакцією на зовнішні подразники та допомагає адаптуватися до нових умов. Під його впливом мобілізуються резерви організму, а саме, зростає сила та витривалість. Проте тривалий стрес має негативні наслідки для організму дорослих та дітей. Через нього загострюються хронічні хвороби, підвищується тиск та знижується імунітет. Тож сьогодні розповімо, як допомогти собі та своїм дітям в умовах постійного емоційного напруження.

Як позбутися стресу: ефективна самодопомога
Війна продовжується та первинне відчуття жаху перетворилося на тривалий стрес.
Насправді кожна людина може допомогти собі покращити стан у важкі часи самостійно. Але для цього потрібно піклуватися про себе, навіть якщо сил немає. А скоріш за все їх не буде, бо тривалий стрес дуже виснажує організм, викликає депресію та знесилення.
А ось тут можна прочитати про самостійну психологічну допомогу іншим людям, це поради від МОЗ: https://moz.gov.ua/article/news/rekomendacii-z-psihologichnoi-dopomogi

Ефективні засоби самодопомоги, які точно допоможуть при довгому психологічному напруженні:
Засіб самодопомоги | Особливості засобу самодопомоги при стресі |
---|---|
Регулярне харчування | На різних людей стрес впливає по-різному, у когось збільшується апетит, а у когось навпаки зникає. Але якщо людина не буде їсти, можуть виникнути панічні атаки. Тому їсти варто обов’язково, і краще намагатися харчуватися правильно: складні вуглеводи та білки допоможуть відновити організм після емоційного виснаження. |
Водний режим | Про це важко пам’ятати, але водна складова необхідна для роботи мозку та покращення стану організму в цілому. |
Здоровий сон | Через стрес можуть виникнути проблеми зі сном, але потрібно намагатися дотримуватися режиму та лягати спати в один і той самий час. |
Фізичні навантаження | Ранкова зарядка, прогулянка або пробіжка зменшують рівень кортизолу, а тренування призводить до виділення ендорфінів, які покращують настрій. |
Такі прості дії допоможуть людині справитися з тривалим стресом. Пам’ятайте, що ви маєте піклуватися про себе заради дітей. Тільки спокійна та здорова людина зможе допомогти дітям справитися з важким періодом.
Як позбутися занепокоєння та тривожності
Серед наслідків фонового стресу також відзначають тривожність, занепокоєння та нав’язливі думки. Вони виникають через стан невизначеності, в якому зараз живуть українці. Ніхто не знає, що буде завтра, тому планувати життя майже неможливо. Це призводить до постійної тривожності. Через це у людини вимикається критичне мислення, вона сприймає всю інформацію як негативну, накручує себе, що призводить до збільшення стресу.

Щоб розірвати це коло потрібно намагатися позбавитися від невизначеності, тобто знайти речі, на які ми можемо вплинути та концентруватися на них.
Подумайте, на що ви можете впливати? Наприклад, це може бути ваш раціон, порядок в домі, заняття дітей та розпорядок дня. Також ви точно можете підтримувати близьких, розповсюджувати інформацію про важливі збори, або донатити на ЗСУ. Знайдіть те, що ви можете робити, і ви відчуєте себе більш спокійним.
Також варто обмежити кількість новин та подбати про інформаційну гігієну. Дивіться новини дозовано, та тільки вранці – переживання ввечері призведуть до погіршення сну.
А ще справитися з тривожністю допоможе дихальна практика, наприклад, така:
Що робити з тривалим стресом дитини: поради психологів
Щоб допомогти пережити важкі часи дитині, ви перш за все маєте привести до ладу своє життя.

Діти по-різному реагують на стрес, дехто переживає його більш спокійно, а у декого виникають наслідки на все життя. Складніше за інших тривалий стрес переживають підлітки молодшого віку – їх важкий період дорослішання припадає на війну. У дітей віком 11-14 років виникають депресивні та навіть суїцидальні думки, їх часто переслідує відчуття провини. З підлітками треба багато говорити, розповідати про те, що відбувається та обов’язково цікавитися їхнім станом. І якщо маленькі діти до 6 років потребують відчуття безпеки та постійного фізичного контакту з батьками, підліткам краще дати особистий простір.
Намагайтеся відволікти дитину, не треба говорити з нею лише про війну. Цікавтесь іншими справами, гуляйте, грайте, малюйте – все це допомагає зменшити наслідки тривалого стресу. Пам’ятайте, що діти живуть тут та зараз, тому концентруйтесь на поточних подіях.
Пропонуємо переглянути природні заспокійливі засоби для дітей. Це не рекламна інтеграція, а порада для покращення дитячого стану під час війни. Перед початком вживання препаратів радимо проконсультуватися з лікарем.