Життя кожного українця змінилося в один день, це сталося 24 лютого 2022 року, коли на території нашої країни розпочалася війна. Хтось постраждав менше, хтось – більше, але майже кожен відчуває невпевненість, переживання за рідних, страх та невизначеність у завтрашньому дні. Українці, навіть ті, хто з початку війни виїхав до безпечних міст чи за кордон, живуть у постійній, фоновій напрузі.
Стрес у воєнний час негативно впливає на здоров’я, він зменшує імунітет, підвищує тиск та призводить до загострення хронічних захворювань.
Тож розповімо корисні поради для тих, хто не знає, як заспокоїтися та зняти стрес. Це допоможе упорядкувати думки та побороти переживання під час війни.
Під час війни людина може відчувати страх, гнів, паніку, впадати в депресію – це нормальна реакція організму.

Як впоратися зі стресом під час війни: ТОП порад
Психологи розповіли, що робити, щоб впоратися з переживаннями та навчитися керувати стресом.
Корисне відео на цю тему можна подивитися тут:
Перемкнути увагу
Під час війни люди постійно дивляться новини та переживають за близьких, тож мозок весь час у напруженні. Увага націлена на те, що відбувається на фронті. Але щоб подолати стрес під час війни, потрібно концентруватися на тому, що відбувається тут та зараз.
Привчіть себе помічати дрібниці: як співає пташка, жовтіють чи з’являються листя, розквітають квіти. Це позитивно впливає на психіку. Акцент уваги варто змінити на зовнішній світ.

Займатися спортом
Доведено, що помірні фізичні навантаження гарно впливають на психологічний стан людини. Стрес у воєнний час допоможе зменшити фізкультура.
Вам не треба ходити в спортзал, можна просто ввести в розпорядок дня зарядку або пробіжки. Під час фізичних занять виділяються ендорфіни.
Знайти заняття чи хобі
Під час війни важко зосередитися на звичайних справах, але вам необхідно знайти щось, що буде захоплювати. Це може бути малювання, шиття, в’язання чи приготування цікавих блюд.
Спитайте себе, що вам подобається, та оберіть заняття по душі.
Спілкуватися з близькими
Нормальна реакція на переживання – бажання закритися в собі. Проте боротьба зі стресом під час війни буде більше ефективною, якщо ви будете разом з близькими. Говоріть один з одним, слухайте та піклуйтесь за інших.
Допомагати іншим
Через війну люди, що не знаходяться на фронті, часто відчувають провину, і це стає джерелом додаткового стресу у воєнний час. Проте допомогти наблизити перемогу може кожен, навіть ті, хто знаходиться в тилу.
Ви можете донатити на ЗСУ, бо навіть невелика сума допоможе бійцям, можете стати волонтером та допомагати цивільним, або якщо фізичної можливості немає, можна просто розповсюджувати інформацію про збір коштів. Якщо ви будете допомагати, провина мине, та рівень стресу зменшиться.

Планувати та мріяти
Ми не знаємо, як запобігти стресу, але можемо самостійно його зменшити. Одна з дієвих технік психології – це візуалізація. Якщо ви мрієте про щось, то уявляйте, що ви вже все це маєте. Уявляйте свій стан, коли ви отримаєте бажане. Доведено, що техніка працює і допомагає отримати бажане.
Планування дає спокій та викликає відчуття надійності, це звична дія, тому вона заспокоює. Зараз ми не можемо змінити ситуацію, але потрібно дивитися лише вперед та малювати для себе нове життя.
Дозволити собі більше
Корисна порада для тих, хто не знає, як заспокоїтися та зняти стрес – дозвольте собі більше. Коли, як не зараз, треба пробувати нове, піклуватися про себе та використовувати той самий гарний посуд, що ви берегли до особливої події. Робіть те, що приносить задоволення, і це знизить рівень тривоги.

Також зменшити стрес у воєнний час допоможуть медитації та дихальні практики. Вони зменшують напруження та покращують настрій.