Зараз всі українці живуть у сильній нервовій напрузі, але ПТСР відчув на собі не кожен. То що ж це таке та чого виникає? Читайте в нашому матеріалі.
Що таке ПТСР?
ПТСР – це посттравматичний стресовий розлад, який може виникати у людей, що пережили стресові та важки події. Такий стан може виникнути, якщо людина стала свідком, або була причетна до:
- бойових дій;
- серйозної аварії;
- побиття або зґвалтування;
- вбивства;
- стихійних катастроф;
- терористичних актів.

Звісно, у будь-якій з цих ситуацій людина відчуває різкий стрибок кортизолу та стрес. Це є нормальною реакцією на ненормальні події. Але якщо після пережитого травмуючого досвіду людина більше ніж 2 місяці уникає інших, має проблеми зі сном та харчуванням, постійно знаходиться у пригніченому настрої – це може бути ПТСР.
За статистикою майже 50% людей зазнають протягом життя серйозних травм психіки. Травмуючі події викликають страх та безпорадність, тож в країнах, де йде війна, поширеність посттравматичного розладу вище на 11%, ніж в інших країнах.
ПТСР частіше виникає у жінок, з таким станом стикалася кожна друга жінка та 6 з 10 чоловіків.
Ось корисне відео на цю тему. Дивіться думку психолога, чи загрожує всім, хто стикнувся з війною в Україні, ПТСР.
Як можна запідозрити в себе посттравматичний синдром: симптоми ПТСР
Симптоми ПТСР виникають не одразу, але вони мають з’явитися протягом 3-х місяців після події. Далі ми розповімо про симптоми ПТСР, але варто зазначити, що запідозрити такий стан можна лише якщо вони тривають більше місяця та заважають нормальному життю.
Загальні симптоми можуть бути такі:
- Повторне переживання події. Це найбільш типова ознака ПТСР. У людини виникають відчуття, що та страшна подія відбувається знову, розум не відпускають тривожні думки та спогади.
- Настороженість та збудливість. У людини постійна тривога, лякливість, пильність та нав’язливі переживання.
- Спроба уникнення. Це теж поширений симптом ПТСР. Людина намагається уникати розмов про минулі події або навіть забуває страшні речі.
- Зміна настрою та почуттів. Це можуть бути негативні думки про себе або весь світ, втрата інтересу до життя та людей, неможливість відчувати радість.
Варто зауважити, що зміна настрою є цілком природним станом для кожного, але якщо це відбувається постійно, впливає на життя або відносини – це може бути ПТСР. Люди реагують на травми індивідуально, тому радимо прочитати про додаткові, несподівані симптоми ПТСР.

Як лікують ПТСР та чи можна собі допомогти?
Самостійно вилікувати посттравматичний синдром неможливо – це важкий розлад психіки. Якщо ви не звернетеся до допомоги, симптоми ПТСР згодом зменшаться, але не зникнуть повністю.
Є 2 типи лікування синдрому: психіатричне та медикаментозне. Але перед початком будь-якого лікування фахівець має провести тест на ПТСР.

Психіатричне лікування
Для покращення стану людини з посттравматичним синдромом їй призначають відвідування психотерапевта 1-2 рази на тиждень протягом 8-12 тижнів. На сеансах обговорюють не все життя пацієнта, а саме травматичний досвід. Це дозволяє людині поділитися своїм болем та відчути безпеку.
Медикаментозне лікування
До цього типу терапії звертаються, коли психотерапевт не зміг допомогти. Тоді можуть бути призначені антидепресанти, які допоможуть зменшити симптоми розладу.
Приймати антидепресанти можна лише під контролем лікаря. Він також допоможе безпечно закінчити прийом.
Чому виникає посттравматичний синдром?
Посттравматичний синдром може виникати через травмуючи психіку події. З ним стикаються люди, які були на фронті, або стали свідками сильних обстрілів, руйнування домівок, смерті. ПТСР виникає через те, що мозок не був готовий до таких подій та не може їх зрозуміти. Вони відрізняються від світогляду людини, тому виникає дисонанс.
Якщо ви підозрюєте у себе посттравматичний синдром – негайно зверніться до лікаря. Вчасне лікування допоможе позбавитися від наслідків травми повністю.