Чому ми повніємо? Зрозуміло, що зайві кілограми виникають через неправильне харчування, переїдання та малорухливий спосіб життя. Це закон фізики – якщо людина має зайву вагу, вона споживає більше калорій, ніж витрачає. Також, якщо в раціоні будуть суцільні жири та прості вуглеводи, вага буде зростати. Але не всі, хто має надмірну вагу, багато їдять. Тож яка психологія зайвої ваги? Дізнаємося фізичні та психологічні причини набору кілограмів.

Любов до гамбургерів – не єдина причина надмірної ваги

Чому людина набирає вагу: головні причини

Фізичні та зрозумілі причини появи зайвої ваги – це:

  1. Постійне переїдання.
  2. Надлишок жиру та швидких вуглеводів в раціоні.
  3. Постійні перекуси замість основних прийомів їжі.
  4. Нерегулярне харчування.
  5. Відсутність фізичної активності та малорухливий спосіб життя.
  6. Порушення гормонального фону.

Це поверхневі причини, але зайва вага та психосоматика також пов’язані, тож є більш глибокі процеси, що призводять до відповідних наслідків.

Які є психологічні причини зайвої ваги

Інколи зайві кілограми на тілі не є наслідком фізичних причин та навіть не спадковості. Вага може зростати через комплекси, фобії або стрес. Це і є психоматичні причини виникнення ожиріння. З точки зору психосоматики, зміна тіла або хвороби можуть виникати через невирішений внутрішній конфлікт чи травму, що залишилися в підсвідомості.

Психологічний стан впливає на стан фігури

Психоаналітики виявили, що між засвоєнням їжі, харчовою поведінкою та емоційним станом людини є міцний взаємозв’язок. Тобто переїдання та, як наслідок, надмірна вага, викликається емоційним напруженням.

Психосоматика зайвої ваги пов’язана з наступними проблемами:

  1. Страх перед знайомством з новими людьми.
  2. Дефіцит уваги, відчуття себе непотрібним.
  3. Підсвідоме небажання подобатися протилежній статі.
  4. Бажання підвищити свою значущість.

Через відчуття власної неповноцінності може виникати переїдання та надмірні кілограми. Це просто пояснити з боку психології: людина підсвідомо хоче стати більшою, привертати більше уваги, щоб її помічали.

Буває і навпаки: переїдання виникає через почуття провини, погане ставлення до себе. У людини з комплексом провини може бути підсвідоме бажання покарати себе шляхом спотворення свого тіла, тобто їжа стає засобом для саморуйнування. Надмірне вживання важкої та шкідливої їжі погано впливає не тільки на фігуру, але й на стан здоров’я.

Також переїдання виникає у тих, в кого немає яскравих моментів або цікавого заняття. Для таких людей їжа стає засобом отримати трохи позитиву та викликати відчуття задоволення.

Детально про психосоматику зайвої ваги можна подивитися у відео:

Психологія та зайва вага: як впливає стрес на харчову поведінку

Поширена причина набору кілограмів – стрес. Зараз більшість українців живуть у постійному стресі через війну, а стрес, як відомо, впливає на всі системи організму. Емоційне напруження призводить до вживання великої кількості їжі, через нервовість виникає порушення харчової поведінки.

Окрім цього при стресі організм виділяє кортизол, гормон, який перетворює м’язи на жирову тканину. Це природна реакція на емоційну напругу – організм боїться, що настане голод, і тому запасає вагу на майбутнє. Особливо помітно це в зоні стегон та животу.

Через стрес зростає живіт

Кортизол підвищує ресурси організму і тому викликає постійний голод та жагу до шкідливої їжі. При цьому харчі стають ліками проти стресу, бо солодка та смачна їжа викликає короткий сплеск ендорфінів, гормонів радості. Вживання улюбленої їжі в короткій перспективі покращують настрій, а у довгій – призводять до виникнення зайвих кілограмів.

Знаючи психологію зайвої ваги людині буде простіше не переїдати. До речі, здорова їжа та правильне харчування чудово підтримують організм під час стресу.

Відповіді на часті питання

Через які фізичні причини люди набирають вагу?

Люди набирають вагу фізично через кілька факторів: переїдання (споживання більше калорій, ніж організм витрачає), харчові звички (раціон з занадто оброблених продуктів, цукру і жирів може призвести до ожиріння), нерегулярне харчування (пропускання прийому їжі може збити обмін речовин і призвести до збільшення апетиту), малорухливий спосіб життя (недостатня фізична активність і сидячий спосіб життя можуть сприяти набору ваги).

Які психологічні причини набору зайвої ваги?

Психологічні причини зайвої ваги можуть включати: емоційне переїдання (стрес, тривожність або депресія можуть призвести до емоційного переїдання, коли люди вживають їжу для заспокоєння або втішання), недоліки в самооцінці (негативне ставлення до себе може призвести до надмірного харчування як спроби заповнити емоційні порожнечі), стосунки, соціальний тиск та психосоматика (всі ці психологічні фактори можуть впливати на фізичний стан організму, включаючи обмін речовин та гормональний баланс)

Як зменшити вплив стресу на організм?

Запобігти впливу стресу на організм можна за допомогою фізичної активності, збалансованої дієти, практик медитації, нормалізації режиму сну, спілкування з рідними або професійним психологом – все це допоможе вам легше подолати цей неприємний етап і зберегти фізичне та психічне здоров’я.