Під час війни кожен відчуває стрес. Це нормально, бо він є захисною реакцією на зовнішні подразники та допомагає нам адаптуватися до нових умов життя. Попри те, що це природний стан, він є дуже шкідливим для організму, бо впливає на ендокринну, серцево-судинну, дихальну систему, призводить до загострення хронічних хвороб. Наслідки стресу можуть бути фізичними, емоційними та психологічними, але зазвичай вони найбільше впливають на слабкі системи організму. Як подолати стрес, який виникає через війну та погані новини; чому необхідно захищати себе від психічної напруги та як стрес впливає на стан здоров’я, читайте далі.

Чому виникає стрес під час війни

Починаючи з 24 лютого, більшість українців постійно живуть в емоційному напруженні. Небезпека, відчуття безпорадності, страх за життя та майбутнє – це те, що призводить до надмірного вироблення гормонів стресу.

Коли людина потрапляє в незвичні умови, які розцінюються як загроза, виникає низка реакцій організму. Мозок у відповідь на загрозу передає сигнал наднирникам, а вони виділяють адреналін та кортизол – головні гормони стресу.

Це активує внутрішні резерви: збільшується витривалість, сила, больовий поріг та швидкість реакцій. Коли такий стрес на фоні війни зберігається довго, людина витрачає резерви та виснажується, бо організм постійно перебуває у гіперактивному стані.

До речі, коли люди знаходяться у небезпеці та постійно відчувають напруження, вони майже не хворіють. Проте коли людина потрапляє в безпеку та може розслабитися, наслідки стресу стають дуже помітними. Може знизитися імунітет, або виникнути загострення хронічних хвороб.

До чого призводить стрес під час війни

Які наявні симптоми стресу

Людина, яка живе в стресі, стає дратівливою, збудженою, може бути агресивною, або часто плакати. Також ви помітите, що збільшується пітливість через виділення гормонів.

Також стрес на фоні війни може викликати такі симптоми:

  • порушення сну;
  • напруга;
  • втома;
  • тахікардія;
  • біль у животі;
  • нудота;
  • діарея або закреп;
  • оніміння кінцівок.

Також людина може відчувати постійний страх, тривогу, погіршення настрою, зниження концентрації уваги та панічні атаки.

Які наслідки стресу для різних систем організму

Наслідки стресу можуть проявити себе у різних системах організму.Зазвичай погіршення стану виникає у тій системі, яка є найбільш слабкою та схильною до захворювань. Наприклад, якщо людина мала проблеми з серцем, то саме серцево-судинна система буде вразлива через емоційне напруження.

Вплив стресу на стан організму

Ендокринна та центральна нервова система

Через стрес під час війни можуть виникати зміни в поведінці, розлади харчування: майже повна відмова від їжі, або навпаки переїдання. Також можливе зловживання алкоголем, паління, або навіть вживання наркотичних препаратів.

Наслідки стресу з боку ендокринної системи – це гормональні збої.

Дихальна та серцево-судинна система

Стрес на фоні війни може викликати прискорення дихання або навіть астму та емфізему. Також пришвидшується робота серця, виникає тахікардія, підвищується кров’яний тиск. Підвищення тиску виникає через те, що судини стискаються та спрямовують більше кисню у м’язи, бо організм вважає, що необхідно збільшити силу та швидкість реакцій. Через постійну гіпертонію збільшується ризик інсульту та серцевого нападу.

Травна система

Дуже поширені наслідки стресу для шлунково-кишкового тракту – це діарея, закреп, нудота та болі в животі. Емоційне напруження викликає спазм м’язів, тому їжа повільно транспортується травною системою.

Репродуктивна система

Через хронічний стрес у чоловіків знижується рівень тестостерону, у жінок можуть виникати порушення менструального циклу.

М’язова система

Напруга м’язів викликає біль в усьому тілі. Як наслідок, порушується робота внутрішніх органів.

Імунна система

Кортизол та адреналін роблять імунну систему більш вразливою до вірусів. Через це людина починає більше хворіти та організм витрачає більше своїх ресурсів для подолання вірусу та відновлення після хвороби.

Як подолати стрес

Ми вже з’ясували, що стрес може впливати на всі системи організму та шкодити здоров’ю, тому дуже важливо піклуватися про себе, навіть коли здається, що сил немає. Є гарна новина: людина може самостійно поліпшити стан та зменшити наслідки стресу. Розглянемо, як справлятися зі стресом під час війни.

Як їжа та вода допоможуть при стресі

Психологи стверджують, що людина може справитися зі стресом при перших його проявах та зменшити наслідки за допомогою автотренінгів. Наприклад, гарна техніка приведена тут:

Також, щоб тримати організм у тонусі, потрібна фізична активність та правильне харчування (хоч це й може здатися банальним).

Що дійсно може вам допомогти:

  1. Не забувайте харчуватися. Стрес може знижувати апетит. А через це можуть виникати панічні атаки. Тому варто їсти, щонайменше 1200 ккал на добу. Допоможуть горіхи, вони поживні та мають необхідні складові для підтримання здоров’я.
  2. Піклуйтеся про здоровий та повноцінний сон. Навіть маючи проблеми зі сном, потрібно намагатися спати та зберігати режим дня.
  3. Додавайте фізичні навантаження. Дозовані спортивні тренування знижують рівень стресу, особливо якщо займатися на свіжому повітрі.

Також знизити рівень стресу та передбачити його наслідки допоможе планування, виконання рутинних справ та спілкування з близькими. А ось час перегляду новин варто зменшити. Постійне споживання інформації, тривожні новини, на які ви не можете вплинути, навпаки збільшують рівень емоційної напруги.

Такі дії не можуть повністю прибрати стрес з життя в умовах війни в Україні, але вони допоможуть покращити ваш стан та набратися сил задля того, аби виконувати те, що ви маєте.