Лідер – це людина, яка вірить в те, що робить і говорить, впевнена в тому, що робить, та вміє транслювати цю впевненість іншим. Тобто це той, хто відіграє ключову роль у групі. Така людина може тримати в руках загальний настрій в колективі, формувати потрібну атмосферу та певною мірою впливати на людей. Лідер – це не начальник, але це людина, яка бере на себе величезну відповідальність. Вважається, що сучасний лідер має розвивати потенціал людей, які йому довіряють, а не домінувати їх.

Лідерські якості: що потрібно для власного успіху?
І хоча багато хто вважає, що лідерські якості мають бути вродженими, це не так, їх можна розвинути. Лідери можуть бути формальні та неформальні, перші зазвичай займають відповідні посади, тобто це староста у школі та директор на роботі. Неформальні лідери – це люди, які здобули авторитет завдяки власним якостям. Пропонуємо дізнатися, чи є в вас лідерські якості просто зараз. Нижче будуть приведені необхідні здібності, і ваше завдання – загибати палець кожен раз, коли впізнаєте себе.
10 якостей справжнього лідера
- Ви відкриті, не маєте упереджень щодо оточуючих.
- Знайомі часто звертаються до вас за порадою.
- Ви тримаєте слово.
- Ви вмієте зберігати таємниці та люди вам довіряють.
- Ви багато працюєте та маєте амбіції.
- Ви налаштовані оптимістично та вмієте передати свій стан іншім.
- Ви турботливі та переймаєтеся за близьких.
- Ви не боїтеся проявити ініціативу та взяти на себе відповідальність.
- Ви цілеспрямовані та намагаєтеся не давати пустих обіцянок.
- Ви приймаєте та поважаєте людей незалежно від їх соціального статусу.
Якщо співпало 8 пунктів – вітаємо, ви природжений лідер! Але якщо цього не сталося, не переймайтесь, лідерські здібності можна розвивати.
Дивіться цікаве відео про психологію лідера:
Навіщо бути лідером?
Це питання може виникнути в голові, бо стати лідером – важко, для цього потрібно довго та наполегливо працювати.
Але, як ми вже з’ясували, лідер – це ключова фігура будь-якої групи. І зайняти цю позицію – означає отримати велику владу та можливості для розвитку не тільки себе, але й оточуючих. Водночас влада над людьми передбачає величезну відповідальність.

Яким має бути справжній лідер
Лідер має вміти створювати або змінювати загальний настрій та думку спільноти. Але він має робити це не для розваги або власного задоволення, а переслідуючи конкретні, корисні для всіх цілі. Ця людина не обов’язково має володіти високим інтелектом, але вона повинна вміти створити ідею та донести її до групи. При цьому це треба зробити в повагою до людей і так, щоб ніхто не сумнівався у необхідності її реалізації.
Загальний перелік лідерських якостей:
- амбітність;
- впевненість в собі;
- працьовитість;
- відповідність;
- допитливість;
- цікавість;
- товариськість;
- харизма;
- емпатія.
Також справжній, ефективний лідер має вміти ставити цілі та виділяти пріоритети. Щоб заслужити авторитет в групі він має проявляти психологічну гнучкість, бути толерантним до недоліків людей та відкритим для співробітництва.
Проте головна якість сучасного лідера – вміння постійно навчатися, розвиватися та змінювати стиль поведінки в залежності від зовнішніх обставин.
Якщо хочете дізнатися про лідерів більше, прочитайте книгу про осіб, що змінили погляд на керівника – “Бути лідером. Мудрість від тих, хто змінив правила гри”
6 кроков до мрії: як стати лідером
Спираючись на поради психологів ми виділили 6 кроков на шляху до лідерства.

Розвиток сили характеру
Якщо ви хочете стати лідером, ви не маєте боятися труднощів, маєте вміти зберігати спокій та холодний розум навіть у стресових ситуаціях. Виявіть свої недоліки та працюйте над ними постійно! Наприклад, якщо ви часто відчуваєте гнів, привчіть себе робити паузу, а лише потім діяти.
Формування позитивного мислення
Оптимісти завжди є більш харизматичними, а саме харизм – одна з найважливіших рис лідера. Привчайте себе не тільки сварити та критикувати, але й помічати гарне в людях та світі і ділитися саме цим.
Проявлення ініціативи
Це основ, лідер не може бути безініціативним, він завжди має діяти. Боятися не треба, треба використовувати всі шанси, що є навколо, помилятися, аналізувати та пробувати знов.
Занурення в справу
Коли ви чимось займаєтесь, ви маєте поринати в це повністю. Лідер завжди “горить” та запалює оточуючих людей. Лише при такій поведінці можна чекати самовідданості від інших.
Якісне спілкування
Лідер має вміти спілкуватися: слухати та чути інших, гарно говорити, мотивувати, поясняти та вирішувати суперечки. Тому потрібно постійно розвивати комунікативні навички.
Відповідальність на собі
Лідери отримують владу та повагу, але разом з цим беруть відповідальність. Лише той, хто не боїться, може взяти на себе відповідальність не лише за перемогу, але й за поразку.
Працюйте над кожним з перерахованих кроків, і ви зможете розвинути лідерські якості! Під кінець порадимо прочитати гарну книжку “Будь лідером: вирішуй, плануй, дій”. Це не реклама, а просто гарна порада:)