Штолен – це традиційний німецький кекс, який готують вже з 1329 року. Його особливість – це неповторний аромат та п’янкий смак, який виникає завдяки цукатам, що настоюють в алкоголі. Хочете здивувати родину чи гостей незвичною випічкою на свята? Тож дізнайтесь, як приготувати штолен!

Трохи історії: що таке штолен
Різдвяний німецький кекс являє собою здобну, пишну та запашну випічку. Традиційно його випікали за 3-4 тижні до свят, щоб він відстоявся та набув чарівного аромату. Їли штолен лише на Різдво.
Перший варіант рецепта мав у складі лише рослинні інгредієнти: це була вода, овес, рапсова олія та борошно. Зрозуміло, що такий кекс не надто смачний, тож рецепт не був популярним. Лише у 1491 церква дозволила додавати в тісто молоко та вершкове масло, і саме тоді він став улюбленим різдвяним десертом не тільки в Німеччині, але й в усій Європі. Пізніше стали додавати родзинки, курагу та цукати, які роблять смак насиченим.
Щоб смак розкрився, штолен обов’язково має пролежати 14-20 днів в темному прохолодному місті.
Говорячи про те, що таке штолен, треба зазначити, що це не просто кекс. Він символізує народження Ісуса, тож випічку готують лише на Різдво. Кекс символізує Христа, якого запеленали в простирадло (його нагадує цукрова пудра). Тож якщо ви готові, розповімо, як готувати штолен вдома.

Як приготувати штолен: рецепт класичного кексу
Цей кекс потребує дріжджового тіста, тож потрібно дотримуватися пропорцій. Нам знадобляться:
- 500 г борошна;
- 200 мл молока;
- 300 г масла (200 з них ми додаємо в тісто);
- 100 г цукру (більше не треба, солодким тісто стане завдяки цукатам та родзинкам);
- 300 г дріжджів;
- 1 гарний жовток;
- 200 г родзинок;
- 100 г свіжого мигдалю;
- 100 г будь-яких цукатів на ваш смак;
- 30 мл рому чи коньяку;
- 1 чайна ложка ванільного цукру;
- 150 г цукрової пудри;
- 1 чайна ложка апельсинової чи лимонної цедри.
З вечора треба замочити цукати в ромі чи коньяку. Тісто можна готувати вже зранку.
Як приготувати штолен: порядок дій
- В металеву миску вилийте молоко та покладіть пом’якшене вершкове масло. Нагрійте молоко на маленькому вогні, щоб масло розтануло. Додайте цукор та продовжуйте нагрівати до його повного розчинення.
- Коли суміш охолоне, додайте один жовток.
- В борошно додайте дріжджі та ретельно перетріть їх. Додайте ванільний цукор. Тепер можна перелити молочну суміш в борошно та замісити м’яке тісто.
- Дайте тісту відпочити та збільшитися. Достатньо 10 хвилин.
- Вимішуючи тісто, додавайте в нього родзинки, цукати та цедру.
- Тепер потрібно розділити тісто на 2 частини та сформувати 2 кекси.
Щоб сформувати кекси, потрібно кожну частину розтягнути у прямокутник, та горизонтально накрити одну половину другою, як при пеленанні дитини. Тепер штолен має відпочити протягом 20 хвилин, і лише потім можна ставити його в духовку.
Випікати штолен потрібно 40 хвилин, але ви маєте орієнтуватися на свою духовку.
Коли кекси охолонуть, їх потрібно загорнути в пергамент та поставити у прохолодне місце для дозрівання. Перед подаванням не забудьте присипати штолен цукровою пудрою. Ви також можете приготувати простий кекс без дріжджів, але з творогом. Рецепт штолену від Клопотенко читайте тут. Ділимось цим посиланням від чистого серця. Це не є рекламна інтеграція.

Класичний рецепт штолена
Готуємо смачно: секрети смаку штолену
Може здаватися, що готувати штолен важко, але це може бути лише при першій спробі. До того ж його надзвичайний смак вартий того, щоб постаратися.
Є кілька секретів смачного різдвяного кексу:
- Краще використовувати різні родзинки, світлі та темні. Так смак буде більш насичений.
- В тісто для аромату можна додати мускатний горіх.
- Цукати ви можете обрати будь-які, але найкраще підійдуть вишня та курага.
А якщо ви не хочете використовувати алкоголь для замочування цукатів, його можна замінити цукровим сиропом. Вийде теж смачно.
Звісно, їсти кекс можна одразу після приготування. Але якщо маєте можливість – залишить його на 2-3 тижні, після дозрівання він буде ще більш насиченим.