Крім Нового Року та православного Різдва у січні відзначається ще купа свят. Одне з таких Водохреща 2023. З ним пов’язано багато обрядів, яких щорічно суворо дотримувались наші пращури.

Пропонуємо розібратись з традиціями цього свята, що святять на Водохреща та навіщо пірнають в ополонку.
Історія свята Водохреща
Подібно до Щедрого вечора, Водохреща – це результат поєднання давніх дохристиянських обрядів та православних традицій.
За церковним календарем 19 січня відзначається Хрещення Господнє або ж Богоявлення – хрещення Ісуса Христа у річці Йордан.
Однак вчені-історики, що досліджували святкування Водохреща в Україні у різні часи стверджують, що для наших предків більше значення в цей день мали язичницькі уявлення про світ. А саме віра в очисну та цілющу силу води.
Церква спочатку намагалася боротись з цим шануванням води, але ця традиція занадто глибоко закріпилася в ментальності українців, тому православні здалися та просто трохи видозмінили й освятили цей обряд.
19 січня Водохреща традиції
Водохреща в Україні традиційно відзначається 19 січня, але народні обряди починаються ще напередодні.
Голодна кутя
18 січня православні християни святкують “Голодну кутю”. Протягом цього дня не можна нічого їсти. Лише зі сходженням першої зірки сім’я сідала до столу та починала вечерю.
Традиційно в цей день готували пісні страви – рибу, гречані млинці, кутю, вареники з капустою і запивали це узваром. А після вечері брудні ложки складали в одну посудину та накривали хлібом. Це обряд проводили для багатого врожаю.
Освячення води
Звичайно, головні традиції на Водохрещу пов’язані з водою. Одна з них – освячення води. У водоймі прорубають ополонку, тричі занурюють у воду хрест, а поряд встановлюють виготовлений заздалегідь льодяний хрест. Іноді його обливали буряковим квасом, від чого він набував червоно-багряного відтінку, подібного до кольору крові.

Народ ставав у чергу за освяченою водою. Люди набирали її на цілий рік, бо вона не псувалася, не мала запаху та вважалося, що здатна зцілювати.
Крім того, люди вірили, що на Водохреща вся вода отримує силу зцілення, тож її можна було набирати з будь-якого джерела.
Звичайно, освятити воду можна було й в церкві, так само як і на Великдень. Люди йшли до церкви з першими півнями. Зі свяченої води починалася ранкова трапеза. Цією ж водою господар кропив хату і все майно.
Пірнання в ополонку на Водохрещу
Це старовинний обряд, який на певний час був забутий. В Україні традиція купатися в ополонці на Водохрещу відродилася наприкінці XX століття.
В давнину народ вірив, що людина, яка пірне в освячену ополонку на Водохрещу зцілитися від усіх хвороб на наступний рік. Зараз це носить більш символічний характер, але є ті, хто справді вірить.
А от на Закарпатті купанням в ополонці в давнину ще й “нейтралізували” відьом. Вважалося, що освячена вода лишить їх чарівної сили. Тож жінок, яких підозрювали у відьомстві купали майже насильно.
Отже, Водохреща в Україні – світле свято, яке утворилося внаслідок поєднання двох здавалося б протилежних культур: язичництва та християнства. Народ пам’ятає стародавні традиції та продовжує їх шанувати.