Найсмачніше свято цієї зими – Масляна 2023 в Україні. Цілий тиждень ми проводжаємо холод і зустрічаємо теплу весну. Головний атрибут цього народного святкування – млинці.

Пропонуємо розібратись як в Україні традиційно відзначають проводжання зими, коли Масляна в 2023 році та які народні прикмети пов’язані з цим святом.
Коли святкується Масляна
Початок святкування Масляної традиційно пов’язаний з Великоднем. Здавалося б, два окремих свята, але між ними існує дуже тісний зв’язок.
Масляний тиждень останній перед Великим постом, який в свою чергу починається за 49 днів до Великодня. Тому дата його початку щороку різна. Масниця у 2023 році припадає на тиждень з 20 по 26 лютого.
Традиції святкування Масляної
Це свято прийшло до нас з язичництва, але як і більшість народних свят, було адаптовано під реалії християнства. Наприклад, спочатку Масляну святкували пізніше. З приходом православної віри її довелося перенести на тиждень раніше, адже вона накладалася на Великий піст.
Традиційно на Масляну печуть млинці – для вшанування Сонця. М’ясо в цей тиждень їсти вже не можна, а от рибою, яйцями, сиром та іншими молокопродуктами можна наїдатись досхочу.
Крім того, кожен день Масляної отримав свою назву і має свої традиції.
Зустріч Масляної – понеділок
Це день великого прибирання, готування млинців та встановлення опудала Мари. В понеділок прийнято запрошувати гостей та самим ходити в гості. Кілька свіжоспечених млинців залишали біля хати, щоб пом’янути померлих родичів.
Загравання – вівторок
День тотального сватання – батьки влаштовували оглядини, щоб встигнути засватати дітей до початку Великого посту. Крім “офіційних” знайомств, хлопці активно загравали до дівчат на гуляннях – тому й “загравання”.
Тещині млинці – середа
З назви зрозуміло, що головна роль цього дня відведена тещі. Зять приходив до неї в гості. А від того як тепло вона його приймала ставало зрозуміло, наскільки він в цьому році напартачив. Відповідно чим багатше накрито стіл, тим благосклонніша теща. Якщо вона задоволена, то наступний рік для подружжя буде вдалим.
Широка Масляна – четвер
В цей день закінчувались усі домашні клопоти і починалися розваги. Влаштовували народні гуляння з кулачними боями, ярмарком, катанням на санях тощо.
Тещині вечірки – п’ятниця
Цього дня теща йшла до зятя з візитом у відповідь і не одна, а з подругами та родичами. Він звичайно на стіл не накривав, це робила дружина, але саме чоловік повинен весь вечір розважати гостей.
Посиденьки зовиці – суббота
В субботу жінки влаштовували дівочі посиденьки – кликали в гості зовиць (сестер чоловіка). Традиційно ввечері вони гуртом ворожили на наступний рік.
Проводи Масляної – неділя
Цей день ще називають Прощена неділя, адже потрібно було вибачитись за всі непорозуміння перед друзями та родичами. А ввечері традиційно спалювали опудало – на врожай.
Отже, Масляна – це свято, сповнене цікавих традицій, розваг та сімейних посиденьок. Це “тепле” святкування – те що треба після холодної зими.