Крім традиційних християнських свят, взимку ми відзначаємо ще один вкрай важливий для нашої країни день. 22 січня – День Соборності України, свято яким наш народ вшановує возз’єднання держави після років роздробленості.

Пропонуємо розібратись в історії цього дня та значенні цих подій для сучасної України.
Історія соборності від давніх часів
Якщо перечитати підручник з історії України, складно не помітити одну тенденцію. Ще за часів Київської Русі наші пращури усвідомили, що територіальна та духовна цілісність країни – це запорука розвитку та розквіту.
Цю ідею соборності (єдності) та незалежності України крізь віки несли різноманітні історичні діячі: Богдан Хмельницький, Пилип Орлик, Іван Мазепа тощо.
Чому саме 22 січня свято Соборності?
Ця дата обрана святом, бо саме в цей день відбулись дві визначні для України події.
22 січня 1918 року була проголошена Перша Незалежність Української Народної Республіки, а вже через рік 22 січня 1919 проголошено Акт Злуки Західно-Української та Української Народних Республік.
День проголошення Акту Злуки був справжнім святом. Офіційна частина була запланована на 12 годину дня. До свята столицю прикрасили синьо-жовтими прапорами та гербами. З 9 ранку в церквах дзвонили дзвони та відбувалися богослужіння. А після офіційного підписання документів та проголошення єдиної держави – Великої України, на головній площі столиці – Софійській відбувся молебен, а після нього урочистий парад. Таким був той день, за свідченнями сучасників.
Звичайно, за радянських часів ніякого Дня Соборності офіційно не відзначали, але люди святкували локально, особливо на Західній Україні, а також емігрантами.
Живі ланцюги на День Соборності
Перший “живий ланцюг” було ініційовано до Дня Соборності у 1990 році. За різними даними до акції долучилися в півмільйона до трьох мільйонів українців. Вони взялися за руки і утворили “ланцюг”, від Києва до Івано-Франківська через Тернопіль, Рівне, Житомир та Львів. Окрема акція пройшла у Харкові.
Саме тоді європейські ЗМІ вперше заговорили не про Радянський Союз, а про Україну.
З кінця 2000-х це стало традицією – 22 січня українці беруться за руки, символічно об’єднуючи нашу державу.

Значення Дня Соборності для України
Завдяки цьому дню ідея цілісності та неподільності України назавжди закріпилась в нашій свідомості та історії. Адже наша країна роками потерпала від гноблення то Австро-Угорщини, то Російської Імперії, то Речі Посполитої, то Радянського Союзу.
Це свято наголошує на тому, що Україна соборна – єдина та неподільна і в цьому її сила.
День Соборності України 2023
У цьому році 22 січня Україна святкуватиме без салютів та концертних програм. Всі ми знаємо чому. Також через воєнний стан, українці залишились без офіційного вихідного який би перенесли на понеділок, як це було завжди.
Але саме цьогоріч День Соборності України має найбільше значення для всієї нації. Радимо провести цей день в родинному колі або поряд із друзями і все буде Україна!