Мова – це генетичний код народу. Вона відображає його колорит, особливості, світогляд та ментальність. Тому не дивно, що кожен народ намагається зберегти та відстояти рідну мову під натиском акультурації, пригнічення мов національних меншин.

Пропонуємо розібратись що це за свято День рідної мови. Як воно виникло та яким чином вплинуло на світову культуру.
Історія Дня рідної мови
21 лютого – День рідної мови – міжнародне свято, яке відзначається з 2000 року за ініціативою ЮНЕСКО. На жаль, як і більшість подібних свят, цей день має трагічну історію.
Історія свята 21 лютого починається в Пакистані. У 1952 тодішня влада проголосила мову урду єдиною офіційною в країні. Хоча вона була рідною лише 3% населення. Це вкрай обурило мешканців сходу країни. Адже там розмовляли майже виключно бенгальською мовою. 21 лютого 1952 року відбулась протестна демонстрація у місті Дакка.
Представники правопорядку та військові під час придушення протесту вбили кількох демонстрантів. Пізніше, після здобуття незалежності Східним Пакистаном (нині Республіка Бангладеш), 21 лютого в країні проголосили Днем мучеників.
На паризькій конференції ЮНЕСКО 1999 року, 21 лютого було затверджене Міжнародним Днем рідної мови.
Міжнародний День рідної мови в Україні
21 лютого свято, яке дуже близьке по духу українцям. Адже понад 350 років ми виборювали право розмовляти рідною мовою на державному рівні.
21 лютого День рідної мови – цікаві факти про українську мову:
- Як ми знаємо, всі мови слов’янської групи схожі. Наприклад, найбільше подібних до українських лексем в білоруській мові – 84%. На другому і третьому місцях – польська і сербська з 70% та 68% відповідно. Далі зі значним відривом йде російська – 60%.
- Найпопулярнішою літерою українського алфавіту є П – на неї починається більшість слів нашої мови.
- Її протилежність – буква Ф. Вона найменш уживана в українській лексиці.
- Українська мова дуже ніжна, адже має більше зменшувально-пестливих суфіксів. Навіть ворогів можна лагідно назвати воріженьками, щоб вони згинули як роса на сонці.
- Українська мова багата на синоніми. Цікаво, що найбільший синонімічний ряд має слово “бити” – 45 слів.
- Найдовше слово українською мовою складається з 30 літер. Це назва хімічної суміші для боротьби зі шкідниками – “дихлордифенілтрихлорметилметан”.
- Українське літературне надбання, яке має найбільшу кількість перекладів – “Заповіт” Т.Г. Шевченка. Його перекладено 147 мовами.
- Перші історично задокументовані українські слова – “мед” та “страва”. Їх у 448 році до н.е. записав візантійський історик Пріск Панікійський під час своєї подорожі територією сучасної України.
- За даними останніх досліджень, сучасна українська мова складається з 256 000 слів.
- Українською мовою володіють за різними даними від 41 до 45 мільйонів людей.
Отже, Міжнародний День рідної мови – молоде, але дуже важливе свято, не лише для України, а для всього світу.