З 2015 року в Україні відзначають День Героїв Небесної Сотні – це не веселе свято, а вшанування пам’яті відважних українців, які віддали свої життя за правду під час Революції Гідності.

Пропонуємо розібратись з історією цього дня та подіями, які з ним пов’язані. А також як це вплинуло на сьогодення України.
Хто такі “Небесна Сотня”
Всі ми пам’ятаємо жахливі події 2013-2014 років. Коротко нагадаємо.
Тодішній Президент Україні В. Янукович відмовився підписувати документи про євроінтеграцію України. Незадоволені громадяни вийшли з мирною демонстрацією. Мітингувальників розігнали силою, внаслідок чого протест набув обертів і перестав бути мирним. Влада застосовувала силові методи, в тому числі вогнепальну зброю.
Небесна Сотня – це мітингувальники, які загинули під час сутичок з силовиками. Найбільша кількість жертв припала саме на 20 лютого – 48 осіб. За три дні з 18 по 20 лютого від рук силовиків та “тітушок” (декласованих елементів, яких найняли для агресивних дій проти демонстрантів) загинули 78 осіб. Після цього ще 20 людей.
Офіційно у списках числяться 107 осіб. 104 з них удостоєні звання Героя України посмертно. А троє громадян інших країн нагороджені орденами Героїв Небесної Сотні також посмертно.
Реквієм “Небесної Сотні”
Реквіємом “Небесної Сотні” називають українську народну пісню “Пливе кача…”. Вперше ця композиція пролунала під час прощання з першим загиблим на Євромайдані – громадянином Білорусі М. Жизневським.
Це тужлива пісня, яка відізвалася болем та співчуттям в серці кожного українця. Її продовжили співати на честь Героїв Небесної Сотні.
День Героїв Небесної Сотні 2023
Щорічно 20 лютого в Україні проводились масові заходи для вшанування пам’яті Героїв Небесної Сотні, хоча офіційного вихідного в цей день ніколи не було.
20 лютого 2023 – це понеділок. Цьогоріч вихідного також чекати не варто, тим паче під час воєнного стану додаткові неробочі дні чинним законодавством не передбачені.
Вшанування пам’яті Героїв Небесної Сотні
Крім державного дня пам’яті, який 11 лютого 2015 року заснував тодішній президент України Петро Порошенко. Жертва Героїв Небесної Сотні увіковічена в історії країни. На честь загиблих захисників гідності України названо понад 30 вулиць і площ у різних містах нашої неньки.
У столиці частина тієї самої сумнозвісної вулиці Інституцької перейменовано в алею Героїв Небесної Сотні. Вона пішохідна, а на ділянках, де безпосередньо відбувались розстріли демонстрантів встановлені пам’ятні меморіали.
Звичайно, жахи Євромайдану знайшли відображення в культурі. Національний телеканал 1+1 відзняв документальний фільм “Небесна Сотня” з циклу кінострічок “Зима, що нас змінила”.
На честь загиблих у Івано-Франківську відкрито повноцінний Музей Небесної Сотні, а у Тернополі – Музей Революції Гідності та Свободи. Безліч українських виконавців присвятили свою творчість Героям Небесної Сотні.
Герої Небесної Сотні – це люди, які поклали життя за свободу і гідність України. Щороку 20 лютого ми вшановуємо їхню пам’ять.