На даний момент єдиним континентом, де росія все ще прагне знайти союзників, залишається Африка. Як повідомляє Financial Times, країна-терорист прагне посилити свій вплив у бідних африканських країнах, щоб знайти хоч якийсь варіант протистояння Заходу. На даний момент найкраще москва просунулась у регіоні Сахель – нестабільна частина Африки, що знаходиться в районі пустелі Сахара.
Багато країн, у яких зараз росія намагається встановити свій порядок, негативно ставляться до Франції через часті державні перевороти та інші внутрішньодержавні проблеми. На думку старшого радника президента Франції Макрона, росія прагне відкрити в Африці другий фронт. Для цього використовуються країни, де Франція, а також вся Європа, сприймаються як «тендітні держави».
Аналогічної думки дотримуються співробітники аналітичного центру Rusi. Вони впевнені в тому, що росія прагне використати нестабільну обстановку, яка склалася в деяких країнах від Малі до Судану для того, щоби повністю витіснити Захід з Африки. Для цього використовується ціла низка інструментів:
- придушення повстанців;
- продаж зброї;
- просування автократії та ін.
Мета такого натиску вкрай проста – росія хоч десь намагається виступити як «велика держава» на тлі всіх своїх невдач і провалів.
росія може досягти успіху в деяких африканських країнах
Французькі експерти не виключають, що росія має всі шанси досягти успіху відразу в кількох африканських країнах. Зокрема, йдеться про Малі, ЦАР та Буркіна-Фасо. Місцева влада зазнала невдачі, намагаючись протистояти тероризму, в результаті угруповання «вагнер» тут виглядає як «ковток свіжого повітря».
Вже зараз у ЦАР нараховується значне угруповання вагнерівців. Йдеться про військове формування у чисельності близько 1500 осіб. Також на території країни окупанти вже зараз займаються видобуванням золота та алмазів. І, звичайно, не обійшлося без горілки. У ЦАР працює невеликий лікеро-горілчаний завод, який випускає горілку з позначкою “зроблено в росії”.
Не варто забувати про те, що президент ЦАР за фактом завдячує вагнерівцям своїм життям. Саме учасники цього терористичного формування у 2020 році нібито запобігли спробі його повалення напередодні виборів. Що було насправді – нам залишається лише здогадуватись.
Щодо інших «сумнівних» африканських країн, то у вересні 2022 року прем’єр-міністр Малі засудив «французьку хунту», а також похвалив «зразкові взаємини між росією та Малі». А у Буркіна-Фасо демонстранти вже багато місяців розмахують на вулицях російськими триколорами.