Кожен новачок у копірайтингу стикається з термінами “редагування” та “вичитка тексту”. Деякі вважають ці слова синонімами. Можливо, це трошечки так і є, бо мається на увазі праця над текстами. Але цілі й задачі, методи суттєво відрізняються.
У цій статті ми проведемо лікбез для початківців, щоб раз і назавжди розібратись що таке вичитка та редагування тексту.
Як працювати з текстом, щоб його хотіли прочитати
Що таке вичитка тексту
Вичитка – це завершальний етап роботи над текстом. Її робить автор. Ціллю є виправлення друкарських помилок, невірних логічних конструкцій, похибок, які зазвичай виникають при написанні статей.
Існує 3 рівні вичитування
- Легкий – швидкий перегляд всього матеріалу.
- Другий – читання вголос з інтонаціями.
- Третій – фінальна вичитка з промовлянням кожного слова.
Для того, щоб текст максимально відповідав стандартам якості, рекомендується робити саме потрійне вичитування, але якщо часу недостатньо, можна обійтися першими двома.
Зверніть увагу – помилки, друкарські помилки під час написання матеріалу – це нормально. Не потрібно себе картати. Але вичитка статті – це обов’язок автора, копірайтера і правило гарного тону.
Редагування тексту
Редагування – це більш кропітка робота. Це перевірка та виправлення будь-якого тексту з метою приведення його форми та змісту у відповідність до мовних норм письмової мови, а також певних вимог.
Завдання редагування – покращення якості матеріалу. Передбачає аналіз композиції, стилю, лексики, логіки, синтаксичної структури тексту з усуненням та виправленням помилок та похибок.
Редактор перевіряє фактичний матеріал: цитати, посилання та джерела, доречність і правильність вживання слів, термінів, дат, імен, назв, цифрових позначень тощо. Скорочує обсяг тексту до заданих параметрів, переробляє його фрагменти або структуру без зміни авторського змісту та ідеї.
Методи редакторської вичитки (редагування)
- вичитка – це те що має зробити автор, але робить і редактор. І це може бути 3 або навіть 4 її етап;
- скорочення розміру – доведення обсягу тексту до заданого розміру. Інколи можна зіткнутися зі збільшенням статті, але зазвичай матеріал повертають в роботу автору на доопрацювання;
- обробка – внесення до тексту необхідних змін та виправлень за результатами його аналізу. Це може робити і автор, і редактор;
- переробка – створення нового варіанту тексту на основі авторського;
- синтетичне редагування – включає елементи всіх видів редагування;
- технічне – загальний дизайн статті на завершальному етапі роботи з нею. Зазвичай перевіряють унікальність, кількість води, заспамленість тощо.
За результатами редактор або сам виправляє помилки, або повертає текст на доопрацювання автору. Його можна порівняти з диригентом, а копірайтера – з окремим музикантом у оркестрі.