Наука та освіта

Українське ІТ: історія розвитку, тренди, прогнози

136

ІТ галузь в Україні демонструє вибухове зростання після тривалої кризи, займає місце опори економіки країни та не збирається зупинятися на досягнутому.

Українське ІТ: як розвивається зараз і які прогнози

Чому зараз тільки лінивий не говорить про ІТ та не намагається спробувати себе у цій сфері, що кажуть спеціалісти про майбутнє галузі і чи є сенс намагатися змінити професію на “айтішну”? Нумо розбиратися.

З чого починалося ІТ в Україні та що відбувається в галузі сьогодні

У 2022 році ІТ галузь заробила 7 мільярдів доларів на експорті послуг. 57 тисяч айтішників залишило країну, 7 тисяч фахівців пішли на війну. Наразі кількість фахівців становить 309 тисяч і продовжує збільшуватися. Це найбільш популярна галузь в країні, а про заробітки у ній ходять легенди.

ІТ галузь в Україні існує вже 30 років і продовжує розвиватися. Перші “айтівці” починали з того, що створювали найпростіші ігри та програми на домашніх ПК, купували підручники з програмування та мріяли.

Мріяли про те, що колись будуть працювати у Майкрософт або IBM, будуть створювати суперкомп’ютери та змінять світ.

Після було багато розчарувань, фріланс, перші ІТ компанії в Україні та перші відчутні заробітки. І про галузь заговорили.

Вже близько десяти років бути айтішником в Україні це престижно і цього прагнуть. З’явилися українські ІТ компанії (наприклад UNIT.City, Softserve, Petcube) та навіть рекрутингові агенції, що шукають персонал для цих компаній.

Сьогодні в галузі працює понад 300 тисяч фахівців, і їх кількість зростає. Так за 2022 рік кількість початківців зросла вдвічі, а кількість вакансій для них зменшилася на 70%.

Компанії продовжують зростати, а деякі ще й отримують відчутні інвестиції (це Near Protocol ($350 млн), Matter Labs ($200 млн) та Unstoppable Domains ($65 млн).

Історії про розвиток ІТ в Україні – відео огляд

Наразі галузь стала такою популярною, що ті, хто стояв у джерел ІТ, зняли документальний фільм, у якому розповіли багато цікавого та розвінчали частину міфів, які оточують цю сферу.

Найстарішому айтішнику в Україні 82 роки, і він топовий спеціаліст в галузі. Українські компанії здатні конкурувати із “кремнієвою долиною”, а стартапи приносять мільйони доларів своїм засновникам.

Основні тренди і прогнози ІТ галузі в Україні

Які прогнози ІТ галузі в Україні: чого чекати

Чого ж чекати від 2023 року та наступного десятиріччя в ІТ галузі. Пропонуємо розібратися.

Воєнні технології 

Війна внесла свої корективи і в цю галузь. Почали розвиватися так звані military-tech, особливо все, що пов’язано з БПЛА, тим більш що держава також виділяє на це кошти. Тому у 2023 світ побачать нові дрони, програми управління та інші продукти.

“Цифрова” держава

Мінцифри продовжить роботу над додатком Дія і планує доповнити його так, щоб ви могли отримувати максимальну кількість “державних послуг” віддалено. Так, у лютому 2023 року через Дію стало можливо подати заяву на шлюб. Крім того, українці активно використовують корисні мобільні додатки, тому розробники продовжать створювати нові продукти та вдосконалювати ті, що існують.

Портал “Дія” – сервіс державних послуг онлайн

Уповільнення зростання ІТ сфери

У 2022 році галузь зросла на 36%, але зростати вона буде ще декілька років, але вже не такими темпами. З тих 25 тисяч новачків, що прийшли у галузь, продовжать роботу лише третина, інші не витримують конкуренції. Крім того, галузь адаптується під потреби країни і світу, а інвестиційний клімат в країні покращуватися не буде, тому спад не минучий.

Погіршення ментального здоров’я 

Війна, психологічні травми, ПТСР та стрес забезпечать погіршення ментального стану усіх українців. Це матиме вплив і на якість роботи, і на здатність навчатися та опановувати нові навички, що особливо відчутно у такій галузі, як ІТ.

Криптовалюта

В Україні буде поширюватися майнінг та використання цифрових грошей, бо вже навіть фрілансери почали приймати оплату у криптовалюті за свої послуги. Поки що українці можуть витрачати свої біткоїни в інтернет-магазинах, кафе і спортзалах (у Києві).

Штучний інтелект

ШІ на нейромережі набули такої популярності, що їх почали використовувати у рекламі, дизайні, копірайтингу та інших сферах. Ці технології продовжать розвиватися і зможуть значно спростити деякі функції, а може навіть й замінять фахівців у різних сферах.

Кібербезпека 

Питання кібербезпеки набуло значної ваги у контексті війни в Україні, та й по всьому світові це питання також актуальне. Захист особистих даних, фінансової інформації та результатів наукових досліджень це те, чому продовжать приділяти увагу і будуть розробляти нові технології захисту.

Українське ІТ продовжує розвиватися, і все більше українців намагаються зайняти місце у лавах айтішників, але водночас кількість вакансій зменшується. Тому безболісного переходу у цю сферу для новачків не існує, хоча ті, хто втримається, у майбутньому отримають стабільну роботу і високий прибуток. Головними трендами стануть military-tech, оцифрування держпослуг, використання криптовалюти та ШІ, кібербезпека та сповільнення росту галузі.

Що ще почитати...
znaydeni-novi-superzemni-planeti.webp

Астрономам вдалося виявити дві планети, потенційно придатні для життя

Астрономам з NASA вдалося виявити дві екзопланети, які належать до категорії «Суперземні» та потенційно підходять для проживання людини. Відповідну інформацію опубліковано у дослідженні ArXiv.
golovni-novini-ukraini-9-travnya.webp

Головні новини України 9 травня: 440 день війни

Згідно з інформацією, наданою Генеральним штабом ЗСУ, за 9 травня українським військовослужбовцям вдалося знищити 690 окупантів, 2 танки, 18 броньованих бойових машин, 6 одиниць безпілотників оперативно-тактичного рівня.