Марс – планета навколо якої точиться безліч конспірологічних теорій. Хтось припускає, що мільярди років тому він був подібний до Землі – з рідкою водою, атмосферою і можливо життям. Подібних теорій ще багато, але жодна з них науково не підтверджена. Але є реальні неочікувані факти про Марс, які мало хто знає.

Пропонуємо підбірку з трьох цікавих фактів про Марс, які б ви просто так не загуглили.
Основні відомості про Марс
Марс – 4 планета від Сонця, тобто одразу після Землі. На поверхні Марса є кратери, вулкани, гірські хребти – це остання планета земної групи у Сонячній системі. Він має два супутники – Фобос і Деймос. Атмосфера там практично відсутня, озонового шару немає, зате наявна вода у формі льоду.
Марс значно менший за Землю – площа його поверхні складає третину від земної. Його називають Червоною планетою. Це через значну кількість оксиду тривалентного заліза, яка знаходиться в марсіанському ґрунті.
Цікаве про Марс
Сині заходи сонця на Марсі
Одному з марсоходів вдалось сфотографувати захід сонця на Марсі. І замість звичного червоно-рожевого ореолу навколо зірки, вчені побачили блакитне марево.

Чому так відбувається? На Землі ми постійно бачимо небо синім, бо сонячне світло проходить крізь доволі густу атмосферу, яка складається з дрібних частинок – молекул води, кисню і тд. Тому відбувається релеєвське розсіювання – найкоротші сині хвилі розсіюються, забарвлюючи небо.
Атмосфера Марса має меншу густину, але високий вміст крупних частинок пилу. Тому розсіювання світла відбувається за іншим принципом.
В Марса зникне один супутник
Науковці провели комп’ютерне моделювання орбіти більшого супутника Марса – Фобоса. Дослідження показало, що він доволі швидко наближається до планети – приблизно на 2 метри за кожні 100 років.
На супутнику вже помітний негативний вплив гравітації Марса. По мірі наближення Фобос розриває на шматки. За прогнозами вчених, у найближчі 20-40 мільйонів років його повністю розірве, а приблизно через 100 мільйонів уламки Фобоса утворять кільце навколо Марса, подібно до Сатурна.
Найвища гора в Сонячній системі
На марсі розташований вулкан Олімп. Його висота 21 229 метрів – це в 2,5 рази більше за найвищу гору Землі Еверест (8848 метрів).

Наразі невідомо чи діє цей вулкан, адже поки не зафіксовано жодного його виверження. Але вся ця гора сформована саме з вулканічної лави, яка виривалася з надр Марсу мільйони, а може й мільярди років тому.
Отже, Марс – дивовижна планета, яка таїть безліч секретів. Чекаємо нових відкриттів від наукової спільноти.