Сонце – головна зірка на нашому небосхилі, адже саме вона дає енергію для існування усього живого на Землі. Ми багато про неї знаємо і продовжуємо дослідження. Пропонуємо підбірку з 7 цікавих фактів про Сонце, які ви навряд загуглите.
Чи зможе людство вижити без Сонця: цікаві факти про зірку
Шлях, який долає сонячна енергія
Багато хто знає, що сонячний промінь досягає Землі всього за 8 хвилин. Але насправді, цей шлях набагато довший. Якщо взяти до уваги час, поки енергія вивільняється і прямує до поверхні Сонця, ми отримуємо набагато більші цифри. Перш ніж ця енергія досягне сонячної корони та спрямується в космос, пройде кілька мільйонів років.
Сонце майже ідеально кругле
Насправді, це доволі рідкісне явище, коли космічне тіло має майже ідеальну геометричну форму. Різниця між екваторіальним та полярним діаметрами становить близько 10 км – це означає, що його форма практичної еталонна сфера.
До речі, діаметр Сонця дорівнює 1/107 а.о., або приблизно 1 400 000 км.
Масштаб Сонця відносно планет
Ми знаємо, що Сонце – це центральна та основоположна складова Сонячної системи. Тільки вдумайтесь – маса Сонця (1.98855±0.00025)×1030 кг, це приблизно 99,86% від загальної маси Сонячної системи.
Тобто всі 9 планет, їхні супутники і пояс астероїдів – це всього лише 0,14% маси нашої системи.
Сонце обертається нерівномірно
Сонце, так само які і планети, обератається навколо своєї осі. Але варто пам’ятати, о зірка не має твердої оболонки і являє собою кулю з розпечених газів. Тому його структура нерівномірна. Це спричиняє різницю в швидкості обертання навколо своєї осі певних ділянок Сонця.
Наприклад, якщо взяти точку на екваторі, вона зробить повний оберт і повернеться в початкову позицію за 25 земних діб. А точці, розташованій біля полюса. знадобиться 36 діб.
Сонце знаходиться на екваторі свого життєвого циклу
Зоря такого хімічного складу і маси “живе” близько 10 млрд років. Відповідно до актуальних даних науковців, Сонцю зараз близько 4,5 млрд років.
Тобто, ще через 4-5 млрд років воно “помре” – перевториться спочатку на червоного гіганта, знищивши половину Сонячної системи (воно поглине Меркурій, Венеру і Землю). Потім зовнішня оболонка відлетить у космічний простір, а від Сонця залишиться білий карлик, сформований з ядра колишньої зорі.
Сонце не знаходиться на місці
Як всі знають, планети обертаються навколо своєї осі, а також навколо центральної зірки своєї системи. Так от, зорі поводять себе таким же чином. Тільки обертаються навколо центру галактики.
В нашому випадку Сонце обертається навколо центра Чумацького Шляху. На повний оберт Сонцю потрібно близько 250 млн років.
Сонячні затемнення
Сонячне затемнення – це природне явище, яке виникає тоді, коли Місяць повністю або частково перекриває зірку для спостерігачів з Землі. Це доволі рідкісне видовище. За приблизними оцінками науковців, за 100 років відбувається близько 237 затемнень.
Отже, Сонце – це потужне джерело енергії, без якої не існувало би не тільки життя на Землі, а й сама планета.