Як ми знаємо зі шкільного курсу географії – на планеті Земля існує 6 материків. Більшість з них добре освоєні людьми, але один продовжує таїти безліч загадок.
Який материк був відкритий останнім – звісно, Антарктида. Точна дата її відкриття досі залишається дискусійною. За однією версією, ця подія відбулася 28 січня експедицією на чолі з російськими вченими М. Лазарєвим та Ф. Баллінсгаузеном. За іншою версією, Антарктиду було відкрито двома днями потому – 30 січня бритацями Е. Брансфілдом та В. Сміттом.

Єдине, що відомо достеменно – це у якому році був відкритий материк Антарктида – 1820.
Доба Великих географічних відкриттів
Так називають часовий проміжок між XV та XVII століттями. У цей час європейці активно досліджували морські простори, відкриваючи та колонізуючи нові землі.
Хто поклав початок великим відкриттям – португальці. А конкретно Бартоломео Діаш. Він першим зміг обійти Африку та потрапити морським шляхом о Індійсько океану.
Трохи згодом (1492) у свою експедицію відправився Христофор Колумб. Так, той самий, що шукав морських шлях до Індії, а відкрив Північну Америку. До речі сам мореплавець так і не дізнався про свою помилку. До скону років він вважав, що побував в Індії та поблизу Японії.
З 1495 року розпочалася масштабна гонка між передовими на той час державами: Англією, Францією, Голландією і звісно Португалією. Впродовж наступних ста років була відкрита більшість нині відомих островів Океанії.

У 1606 році голландська експедиція на чолі з В. Янсзоном дійшли нарешті до Австралії. Спочатку ці землі нарікли Новою Голландією і вважали частиною великого Південного материка. Звісно, пізніше це було спростовано.
Коли ж нарешті була відкрита Антарктида
Перша спроба дойти до Антарктиди належить Джеймсу Куку. Вважається, що у своїй експедиції 1773 року він не дойшов до материка на 280 км. Мореплавець був впевнений, що десь біля самого полюсу існує материк, який є місцем виникнення айсбергів у тих водах.
І ось, нарешті, у 1820 році було сформовано незалежні три експедиції: флоту Російської імперії, військових сил Великої Британії та Сполучених Штатів Америки.

Дивлячись на дати, виникає питання – чому Антарктида була відкрита пізніше? До того ж майже через сто років після першої спроби? Відповідь банальна – винувата крига. Суворі умови південних вод витримає далеко не кожен корабель і команда. Тому потрібна серйозна підготовка та узгодження ризикованої експедиції із владою (так, без бюрократії нікуди)
Доречі, до 1940-го року точною датою відкриття Антарктиди вважалось все ж таки 30 січня. Сумніви щодо достовірності цього факту висунула Радянська влада. Здавалося б, навіщо? Відповідь – політика. Радянський союз прагнув свого “шматочку пирога”.
Отже, Антарктида – останній відкритий материк на Землі. На сьогоднішній день він залишаєтся найменш дослідженим і найбільш небезпечним.