Наука та освіта

Який материк був відкритий останнім?

110

Як ми знаємо зі шкільного курсу географії – на планеті Земля існує 6 материків. Більшість з них добре освоєні людьми, але один продовжує таїти безліч загадок.

Який материк був відкритий останнім – звісно, Антарктида. Точна дата її відкриття досі залишається дискусійною. За однією версією, ця подія відбулася 28 січня експедицією на чолі з російськими вченими М. Лазарєвим та Ф. Баллінсгаузеном. За іншою версією, Антарктиду було відкрито двома днями потому – 30 січня бритацями Е. Брансфілдом та В. Сміттом. 

Який материк був відкритий останнім: Антарктида – найсуворіше місце на планеті

Єдине, що відомо достеменно – це у якому році був відкритий материк Антарктида – 1820.

Доба Великих географічних відкриттів

Так називають часовий проміжок між  XV та XVII століттями. У цей час європейці активно досліджували морські простори, відкриваючи та колонізуючи нові землі. 

Хто поклав початок великим відкриттям – португальці. А конкретно Бартоломео Діаш. Він першим зміг обійти Африку та потрапити морським шляхом о Індійсько океану.

Трохи згодом (1492) у свою експедицію відправився Христофор Колумб. Так, той самий, що шукав морських шлях до Індії, а відкрив Північну Америку. До речі сам мореплавець так і не дізнався про свою помилку. До скону років він вважав, що побував в Індії та поблизу Японії.

З 1495 року розпочалася масштабна гонка між передовими на той час державами: Англією, Францією, Голландією і звісно Португалією. Впродовж наступних ста років була відкрита більшість нині відомих островів Океанії. 

Який материк був відкритий останнім: До XVII сторіччя були відкриті майже всі материки

У 1606 році голландська експедиція на чолі з В. Янсзоном дійшли нарешті до Австралії. Спочатку ці землі нарікли Новою Голландією і вважали частиною великого Південного материка. Звісно, пізніше це було спростовано.

Коли ж нарешті була відкрита Антарктида

Перша спроба дойти до Антарктиди належить Джеймсу Куку. Вважається, що у своїй експедиції 1773 року він не дойшов до материка на 280 км. Мореплавець був впевнений, що десь біля самого полюсу існує материк, який є місцем виникнення айсбергів у тих водах. 

І ось, нарешті, у 1820 році було сформовано незалежні три експедиції: флоту Російської імперії, військових сил Великої Британії та Сполучених Штатів Америки. 

Який материк був відкритий останнім: Антарктида – найсуворіше місце на планеті

Дивлячись на дати, виникає питання – чому Антарктида була відкрита пізніше? До того ж майже через сто років після першої спроби? Відповідь банальна – винувата крига. Суворі умови південних вод витримає далеко не кожен корабель і команда. Тому потрібна серйозна підготовка та узгодження ризикованої експедиції із владою (так, без бюрократії нікуди)

Доречі, до 1940-го року точною датою відкриття Антарктиди вважалось все ж таки 30 січня. Сумніви щодо достовірності цього факту висунула Радянська влада. Здавалося б, навіщо? Відповідь – політика. Радянський союз прагнув свого “шматочку пирога”. 

Отже, Антарктида – останній відкритий материк на Землі. На сьогоднішній день він залишаєтся найменш дослідженим і найбільш небезпечним.

Що ще почитати...
s-w-i-f-t-.webp

Swift успішно завершив перший етап тестувань CBDC

Міжнародна платіжна система Swift оголосила про результати пілотного тестування переказів різних цифрових валют центральних банків (CBDC) і додала, що організація бачить у цьому “очевидний потенціал і цінність”. Під час пілотного...
ris-tse-universalniy-garnir-dlya-bagatoh-strav.webp

Як правильно варити рис

Рис – це одна з найпопулярніших круп у світі. Він є основним продуктом харчування в багатьох країнах, переважно Азії. Але вкрай популярний рис і в Європі. З рисом європейці познайомилися...
istoriya-azartnih-igor-nabagato-davnisha-nizh-mozhe-zdavatisya.webp

Історія гемблінгу: як усе починалося?

Гемблінг – це один із найпопулярніших у світі видів розваг. Зазвичай до гемблінгу відносять: лотереї, ставки на спорт, певні види карткових ігор, рулетку, ігрові автомати. І як би не здавалося,...
pravilna-gra-koloriv-dozvolyae-stvoryuvati-kontrasti-ta-aktsentuvati-pevni-detali-intereru.webp

Як правильно підібрати колір стін у квартирі

Від колірного рішення інтер'єру залежить комфорт проживання у квартирі. Перш ніж зупинити свій вибір на певному кольорі, потрібно врахувати безліч нюансів: кількість і вік мешканців, їхні колірні переваги, ступінь освітленості...
audioknigi-tse-noviy-zruchniy-sposib-znayomstva-z-literaturnimi-tvorami-shcho-stae-dedali-populyarnim.webp

Де слухати аудіокниги українською: добірка сайтів і додатків

Аудіокниги – давно завоювали популярність в української аудиторії. Вони зручні та дають змогу насолоджуватися книжками в будь-який час і в будь-якому місці, наприклад за кермом або під час тренування. Поступово...