Космос – величний і неосяжний, нам складно уявити ці масштаби і відстані. Але ще зі шкільного курсу природознавства та астрономії ми знаємо, що космічний простір сповнений різноманітних тіл: планет і їхніх супутників, зірок, астероїдів тощо.

Тож давайте розберемось, яка зірка найближча до Землі та що ми про неї знаємо, які зорі та зоряні системи знаходяться поблизу нашої галактики.
Зірка, навколо якої обертається наш світ
Земля – складова Сонячної системи, тому логічно, що найближча до нас зірка – Сонце.
Відстань від нашої планети до Сонця складає 1.496×108 км або 8,3 світові хвилини.
Сонце – це найбільш досліджена на сьогодня зірка. Ми знаємо її діаметр – 1,3 млн км, масу – 2 × 1030 кг, приблизний вік – 4,5 млрд років, хімічний склад тощо. Як і в кожній зірці, в середині Сонця відбуваються термоядерні реакції, а точніше термоядерний синтез – гелій розпадається на атоми більш простого водню, завдяки чому випромінюється величезна кількість енергії. Сонце кожну секунду випромінює приблизно у 100 000 разів більше енергії, ніж людство виробило за всю його історію.

Безперечно, що це найважливіша для нас зірка, адже Земля сформувалась завдяки його гравітаційній силі із залишок матерії, з якої утворилось Сонце. Також це єдиний і надпотужний генератор енергії в нашій системі, який забезпечує нас теплом та світлом, завдяки чому стає можливим фотосинтез – синтез кисню рослинами, необхідний для дихання майже всім тваринам.
Хоч відносно Землі Сонце має гіганські розміри, в масштабах космосу 1,3 млн км не так вже й вражаюче. Тому найближчу до нашої планети зірку класифікують як “жовтий карлик”.
Коли згасне Сонце
Відповідно до сучасних астрономічних знань, середній вік зірок подібних до Сонця – близько 10 млрд років. Неважко підрахувати, що половину свого “життєвого” циклу наша найголовніша зірка вже пройшла. А що буде далі?
Наприкінці свого “життя” Сонце з жовтого карлика перетвориться на червоного гіганта. Це зумовлено вичерпанням водню у складі зірки – її основного палива. Зоря почне розширюватись, а її ядро стискатись.
Землю поступово відтіснить на більш дальню орбіту, тож наша планета не згорить в сонячній оболонці. Але життя на ній вже не буде – вода поступово перейде у газоподібний стан і відлетить у космічний простір разом з більшою частиною атмосфери.
Зоряні сусіди Землі
Якщо не враховувати Сонце, найближча до нас зірка – Проксима Центавра. Вона є третьою складовою зоряної системи Альфа Центавра, тієї самої про яку часто пишуть фантасти.
Відстань від Землі до Проксима Центаври – 4,2 світлові роки, тобто фотон долетить до неї за 4,2 роки.
Зараз цю зірку та зоряну систему активно вивчають. Причина цьому – відкрита у 2016 році екзопланета Проксима Центавра b. Вчені припускають, що вона знаходиться в зоні, придатній до життя – тобто там можуть бути умови для існування води в рідкому стані, а отже ймовірно виникнення вуглецевих форм життя.
Звичайно, на Землю вона не схожа, як мінімум Проксима b, на думку вчених, завжди повернута лише однією стороною до своєї зірки. Це явище називається припливне захоплення.
Отже, найближча до Землі зірка – це звісно Сонце. Ми вже багато що про неї знаємо та навіть можемо розрахувати як і коли вона “помре”. Хоча може до того часу людство вже колонізує інші планети.