Це доволі поширене питання. Астрономи стверджують, що єдиної відповіді на нього немає, адже велику роль грає пора року в яку відбувається спостереження за нічним небом. 

Яка найяскравіша зоря нашого неба

Пропонуємо розібратись яка найяскравіша зоря, видима з Землі, та на якомі місці за яскравістю розташована Полярна зірка.

Полярна зірка – найяскравіша?

Звісно ні – вона не входить навідь в ТОП-25.  Її “популярність” зумовлена тим, що Полярну зірку найлегше знайти на нічному небі. Вона знаходиться на відстані менше 1° від північної осі Землі. Тому століттями слугує орієнтиром в нічному небі.

Мало хто знає, але Полярна зірка – насправді потрійна зоряна система. Полярна А – яскравий гігант, який розташований в центрі системи. Полярна В – значно менша і тьмяніша зірка, яка розташована на значній відстані від неї. І лише нещодавно вчені відкрили Полярну Ab – карлик, який є супутником гіганта. Через яскравість Полярної А, її неможливо було розгледіти з Землі. Побачити зірку змогли за допомогою орбітального телескопу Габбл. 

Найяскравіші зірки, які видно з Землі

Як вже зазначалося раніше, для відповіді на це питання, потрібно враховувати пору року. Адже від зміни положення планети у просторі залежить кут огляду нічного неба.

Найяскравіша зоря на зимовому небі

Найяскравіша зоря, яку можна побачити на зимовому нічному небі – Сіріус з сузір’я Великого Пса. Вона випромінює у 20 разів більше енергії ніж Сонце. 

Сіріус відомий людству вже не одну тисячу років. Але є один історичний факт, який бентежить сучасних науковців. Древні вчені описували Сіріус як червону зірку, хоча зараз очевидно, що вона біло-блакитна. Звісно, можлива зміна кольору в процесі еволюції зорі, але на це потрібні мільярди років, а не кілька тисячоліть.

Як і Полярна зоря, Сіріус – це зоряна система. Вона складається з двох компонентів. Сіріус В відкрили у 1862, він став першим відомим науці білим карликом.

Як відомо, зірки нестатичні – вони перебувають у постійному русі в космічному просторі. Сіріус поступово наближається до Сонячної системи, тому з часом його яскравість на нашому нічному небі зростатиме. Але через особливості його траєкторії вже через 11 000 років з території Євразії його неможливо буде побачити.

Найяскравіша зірка на літньому небі

Найбільш яскрава зірка на небі влітку – Арктур. Це червоний гігант в сузір’ї Волопаса. Його маса всього лише в 1,5 рази більше Сонячної, але яскравість вище у понад 100 разів. Це дає змогу встановити, що зірка знаходиться наприкінці свого циклу. Тобто Арктур помирає і через певний час “зкине” зовнішню оболонку перетворившись на білого карлика.

Справжній “зірковий час” Арктура був під час Всесвітньої виставки 1933 року. Вона відбулась в Чикаго і через 40 років після попередньої. В той час вважалося, що Арктур знаходиться рівно в 40 світлових роках від Землі. Тому організатори влаштували перформанс – сфокусували телескопами світло від Арктура на фотоелементи, які увімкнули освітлення на території виставки.

Отже, с Землі можна побачити декілька “найяскравіших” зірок. Все залежить від пори року і точки спостереження.