Нещодавно світ сколихнула жахлива новина – в Туреччині стався потужний землетрус, який спричинив значні руйнування. У цій статті пропонуємо розібратись що таке землетрус і як він виникає. А також в яких регіонах частіше відбуваються землетруси та що робити, коли земля трясеться.

Чи загрожують Україні землетруси
Що таке землетрус?
Землетрус – це природне явище, спричинене раптовими струсами земної кори. Найчастіше їхнє виникнення пов’язане з тектонічними процесами у надрах Землі.
Зі шкільного курсу географії пам’ятаємо, що земна кора не суцільна. Вона складається з літосферних плит, які дрейфують на поверхні мантії. Тобто, перебувають в постійному русі. Під час дрейфу літосферних плит, можливе їхнє зіткнення. В місцях їхнього зчленування виникає підвищене напруження.
Певний час це напруження накопичується, а потім раптово вивільняється, продукуючи колосальну кількість енергії. Її частина спричиняє руйнування гірських порід у надрах Землі, а залишок виливається у пружні коливання – сейсмічні хвилі. Саме їх ми відчуваємо на поверхні.
Точка, яка знаходиться безпосередньо над вогнищем сейсмічної активності називається епіцентр землетрусу – це місце, яке зазнає найбільшого впливу і відповідно руйнації.
Де виникає найбільше землетрусів?
Є таке поняття “сейсмічність” – це схильність певної зони земної кори до землетрусів. Відповідно до показників сейсмічності, сформовані сейсмічні пояси.

Найбільш активний з них Тихоокеанський – на нього припадає понад 75% сейсмічної активності Землі та Альпійсько-Гімалайський – 20%.
Країни, які найчастіше піддаються потужним землетрусам – Чилі та Японія.
Сейсмічна активність в Україні
Більша частина України знаходиться у сейсмічно-безпечній зоні. Вірогідність землетрусів існує в Івано-Франківській, Закарпатській, Чернівецькій та Одеській областях, а також на території Автономної Республіки Крим.
Небезпеку становить так звана зона Вранча – місцевість у масиві гір Вранча та Східних Карпат у Румунії.

Що робити під час землетрусу?
Землетрус може застати вас вдома або на вулиці. Для кожного випадку є свої рекомендації, які допоможуть мінімізувати ризики для життя та здоров’я.
Землетрус застав вдома
Якщо ви знаходитесь на 1-2 поверсі – негайно покиньте приміщення. За можливості вийдіть на відкриту місцевість, подалі від будівель.
Якщо ви знаходитесь вище 2 поверху, не біжіть до сходів і тим паче ліфту – це небезпечно. Залиште кутові кімнати, станьте в дверному отворі або поблизу головних стін, колон. Якщо є можливість, перекрийте газ та воду.
За можливості, після першої серії поштовхів намагайтесь покинути приміщення. Обов’язково захистіть голову.
Що робити під час землетрусу на вулиці та в авто
Якщо землетрус застав на вулиці, відійдіть від будівель, ліній високовольтних передач та високих дерев, особливо тополь. Чекайте там поки все не закінчиться.
Якщо під час підземних поштовхів ви у автомобілі – зупиніться. Відкрийте двері, але не виходьте з машини. Перечекайте землетрус в авто.
Отже, землетруси – природне явище, з яким ми нічого не можемо вдіяти. Тому важливо знати що робити в такій ситуації.