Гадаю кожному знайоме відчуття, коли після закінчення школи тобі треба обрати університет, а ти взагалі не розумієш чим хочеш займатись і куди вступати. Особисто я подавала документи навмання. Це була відверто не найкраща ідея.
Пропоную нарешті розібратися як обрати професію і не повторювати цієї помилки.
Сучасна профорієнтація
Здається усіх старшокласників змушували проходити тест на профорієнтацію у школі. А потім сиди і думай, що тепер робити із цими “людина-людина” чи “людина-техніка”.
Звісно ця методика зараз визнана застарілою. Є безліч сучасних тестів, що допоможуть визначити які професії вам підходять.
Найпопулярніший за кордоном – МАРР. Це багатогодинний тест, у результаті якого респондент отримає детальний розбір його здібностей, схильностей до одного із 20 напрямів діяльності і добірку підходящих професій з понад 900 варіантів.

Ще один відомий тест – за методикою Дж. Голланда. Респондент обирає серед пар професій, які йому більш до душі. В результаті формується так званий “голландський код”, відповідно до якого люди поділяються на “художників”, “дослідників”, “реалістів”, “підприємців”, “організаторів” та “консультантів”. Фішка цього тесту в тому, що він акцентується на найважливіших у сьогоденні навичках – типах обробки інформації людиною та швидкості прийняття рішень.
Професія – це раз і назавжди?
Звісно ні. Перекваліфікуватись можна в будь-якому віці. Ніколи не пізно спробувати щось нове. Якщо набридла робота руками чи просиджування в офісі, можна спробувати себе в ІТ.
Зараз це найстабільніша і найрізноманітніша галузь, яка стрімко розвивається. Як обрати професію в ІТ:
- ознайомитися з усіма варіантами, бо їх справді багацько;
- зрозуміти що тобі ближче – ти технар, митець чи аналітик;
- звузити вибір до пари-трійки варіантів і спробувати кожен з них.
Зараз в інтернеті безліч різноманітних курсів, в тому числі безкоштовних. Можна пройти навчання або опановувати нові навички самостійно.
Якщо я хочу відразу працювати
Як обрати професію майбутнього без спеціальної підготовки. Існує ціла низка ІТ-спеціальностей, які мають мінімальний поріг входу. Тобто можно практично відразу почати працювати і вчитись безпосередньо на практиці.

ІТ-рекрутер
Задача – знаходити виняткові кадри і вмовити їх працювати саме у вашій компанії. Підходить комунікабельним та стресостійким людям, бо хороші програмісти – народ непростий. Інколи доведеться йти на значні компроміси, бо гарного спеціаліста хочуть багато компаній.
Дизайнер
Поле для творчих людей, навіть для тих, хто не вміє малювати. Можна працювати з готовим контентом, створюючи унікальні креативні рішення. Вибір спеціалізації широкий – від реклами в Інстаграмі до гейм-дизайну.
Копірайтер
Просто береш і пишеш. Головне – дотримуватись ТЗ, розуміти що і навіщо ти друкуєш. Можна виокремити для себе певну нішу (наприклад продаючі тексти) або писати усе підряд, якщо виходить перемикатись між стилями.
Є ще безліч професій в ІТ-сфері, які під силу опанувати кожному. Головне – бажання та відкритість для нового досвіду. Яку професію обрати вирішувати тільки вам. Пам’ятайте, що долучитись до ІТ ніколи не пізно.