Наука та освіта

Як називається наука, що вивчає монети?

104

Історія – наука про минуле, яка має величезну низку розгалужень та допоміжних дисциплін. Кожна з них займається вивченням життя людства за допомогою певних історичних джерел.

Одним з таких джерел є монети. Адже люди почали виготовляти їх ще до нашої ери. За монетами можна прослідкувати ускладнення техніки чеканки, економічний устрій давніх цивілізацій та визначні події, які викарбовували на грошах.

Наука, що вивчає монети – це нумізматика

Що таке нумізматика

Нумізматика – це наука про монети та медалі. Її назва походить від латинського слова “numisma” – монета. Також нумізматикою називають колекціонування монет, а людину-колекціонера – нумізматом.

Як називається наука що вивчає монети: Нумізматика – наука про монети

Цей термін має давнє походження – його почали використовувати ще у Середні віки. Нумізматика тісно пов’язана з боністикою – наукою, яка вивчає тимчасові гроші. 

Є дві версії, коли зародилась нумізматика. Відповідно до першої, колекціонувати різноманітні монети почала знать ще за часів Стародавнього Риму. За іншою версією, нумізматика бере свій початок у добу Відродження. Саме на цей період припадають перші ретельно задокументовані нумізматичні збірки. 

Не важко здогадатись, кому належала одно з найбільших колекцій монет того часу – папі римському Павлу ІІ. Але не тільки можновладці мали таке хобі, поступово нумізматикою почали цікавитись представники культури. Одним з них був відомий італійський гуманіст Франческо Петрарка.

Нумізматика в Україні

Ставлення до нумізматики в Україні та окремих регіонах змінювалось з часом. Причина цьому – перебування країни у складі інших держав: Російської та Австро-Угорської імперій, Радянського союзу. 

Наприклад, у Австро-Угорщині нумізматика вважалась підрозділом юриспруденції, а у Російській імперії – історії. Тому у різних регіонах країни вивченням монет займались зовсім різні установи. Під час перебування Україні у складі СРСР взагалі перенесли всі дослідження до Москви та Ленінграду. 

Як розвиваєтьмя нумізматика в Україні

Лише після здобуття Україною незалежності, нумізматика почала активно розвиватись за єдиними стандартами. Зусиллями українських дослідників та колекціонерів монет з 1996 року існує періодичне видання – “Нумізматика та фалеристика”. А з 2011 року в Україні регулярно відбувається наукова конференція присвячена проблемам нумізматики. 

Найбільша колекція монет сьогодня належить Національному музею істроії України. Вона налічує понад 120 000 експонатів. Там зібрані монети різних країн від VI ст. до н.е. до сьогодення: Давні Греція та Рим, Візантія, Київська Русь, Московське царство, Князівство Литовське, Священна Римська імперія, Річ Посполита, більш сучасні країни Європи та Азії і звичайно грошова система Незалежної України.

Як називається наука що вивчає монети: Нумізматика охоплює величезний пласт історії людства

Нумізматика – це важливий елемент вивчення історії людства від найдавніших часів до сьогодення.  Вона допомагає віднайти важливі деталі величезного “пазлу”, які могли не залишити своїх відбитків у інших історичних джерелах. 

Що ще почитати...
s-w-i-f-t-.webp

Swift успішно завершив перший етап тестувань CBDC

Міжнародна платіжна система Swift оголосила про результати пілотного тестування переказів різних цифрових валют центральних банків (CBDC) і додала, що організація бачить у цьому “очевидний потенціал і цінність”. Під час пілотного...
ris-tse-universalniy-garnir-dlya-bagatoh-strav.webp

Як правильно варити рис

Рис – це одна з найпопулярніших круп у світі. Він є основним продуктом харчування в багатьох країнах, переважно Азії. Але вкрай популярний рис і в Європі. З рисом європейці познайомилися...
istoriya-azartnih-igor-nabagato-davnisha-nizh-mozhe-zdavatisya.webp

Історія гемблінгу: як усе починалося?

Гемблінг – це один із найпопулярніших у світі видів розваг. Зазвичай до гемблінгу відносять: лотереї, ставки на спорт, певні види карткових ігор, рулетку, ігрові автомати. І як би не здавалося,...
pravilna-gra-koloriv-dozvolyae-stvoryuvati-kontrasti-ta-aktsentuvati-pevni-detali-intereru.webp

Як правильно підібрати колір стін у квартирі

Від колірного рішення інтер'єру залежить комфорт проживання у квартирі. Перш ніж зупинити свій вибір на певному кольорі, потрібно врахувати безліч нюансів: кількість і вік мешканців, їхні колірні переваги, ступінь освітленості...
audioknigi-tse-noviy-zruchniy-sposib-znayomstva-z-literaturnimi-tvorami-shcho-stae-dedali-populyarnim.webp

Де слухати аудіокниги українською: добірка сайтів і додатків

Аудіокниги – давно завоювали популярність в української аудиторії. Вони зручні та дають змогу насолоджуватися книжками в будь-який час і в будь-якому місці, наприклад за кермом або під час тренування. Поступово...