Біологія – наука про життя. Вона складається з багатьох підрозділів, які поглиблено вивчають певні життєві форми або процеси. Їхнє виникнення пов’язане в першу чергу з удосконаленням наукового обладнання, яке дозволяє глибше копнути в особливості живих організмів. Однією з таких наук є цитологія.

Пропонуємо розібратись що таке цитологія, що вона вивчає та якого вченого можна вважати її батьком.
Наука про клітини
Цитологія – це наука, що вивчає клітини живих організмів, особливості їхньої будови і функцій.
Існує загальна та приватна цитологія. Перша вивчає загальні процеси, які характерні для більшості живих клітин. Друга займається дослідженням певного виду клітин в залежності від їхньою спеціалізації.
Історія науки про клітини
Батьком цитології можна вважати англійця Роберта Гука. Саме він в далекому 1665 році вперше сформулював і ввів поняття “клітина”. Тоді ж Гук описав будову рослинних клітин. Пізніше подібні досліди проводив нідерландець Антоні ван Левенгук і дійшов таких самих висновків.
Розквіт цитології розпочався в приходом науково-технічного прогресу у середині ХХ століття. На озброєнні вчених тепер був електронний мікроскоп, який відкривав нові можливості для досліджень. Звичайно, попередні уявлення та гіпотези були переглянуті та скориговані з урахуванням нових знань.
Електронна мікроскопія дозволила значно розширити можливості класифікації клітин. Наприклад, вчені змогли виокремити прокаріотичні (доядерні) та еукаріотичні (ядерні) клітини.
Сучасна цитологія – це експериментальна наука. Вчені пересаджують органелі одних клітин в інші, в тому числі ядро до енуклейованої яйцеклітини. Це дозволяє буквально клонувати живі організми.
Значення цитології для медицини
Цитологічні дослідження в першу чергу спрямовані на вдосконалення медицини – розуміння механізмів захворювань та пошук методів лікування.
Наприклад, завдяки методиці гібридизації клітин вчені змогли отримати принципово нові антитіла заданої спрямованості. Вони використовуються для вирішення імунологічних завдань – покращення методології діагностування вірусних та бактеріальних захворювань.
Цитологія має величезне значення для досліджень злоякісних новоутворень (раку). За допомогою цитологічного аналізу медики дізнаються про масштаби кількісних та якісних змін клітин в ураженій області. Звичайно, постійно йде пошук способів повернути назад патогенні процеси та винайти дієві ліки від раку.
Велике значення цитологія має в галузі генетики. Ще в минулому столітті вчені змогли визначити принципи реактивації окремих генів. Зараз науковці працюють над пошуком способів лікування генетичних хвороб (які раніше вважались невиліковними) та можливостями їхньої профілактики.
Отже, цитологія – це відносно нова наука, яка відкрила людству очі на принципи будови живих організмів, а тепер за допомогою цих знань вчені шукають шляхи для подолання невиліковних хвороб.