З проблемою вибору професії до душі стикається кожний, коли закінчує школу або розуміє, що прийшов час щось змінити у своєму житті. Світ змінюється, з'являються нові професії, про які ще декілька років тому ми і не чули. Пандемія і війна також вносять свої корективи, тому і обрати професію стає все складніше.

Як абітурієнту обрати спеціальність: топ-5 професій майбутнього

Більшість випускників обирає спеціальність з різних причин: або “тому що так модно”, або “батьки радять”, або “конкурс там низький”, і дуже рідко “за покликанням” або враховуючи тренди ринка праці.

Як обрати професію та ВНЗ

Зверніть увагу на те, що “модні” спеціальності мають тенденцію швидко ставати безперспективними. Водночас є спеціальності з великим попитом на фахівців, але умови праці та недостатній рівень зарплатні знижують їх привабливість (навчатися на лікаря 8 років, щоб працювати у селі чи маленькому містечку за 300-400$ – не дуже надихає).

Знання того, що вимагає ринок праці, значно полегшує вибір ВНЗ, спеціальності та додаткових курсів, якщо виникне така потреба.

Що потрібно врахувати, обираючи спеціальність:

  • наскільки легко знайти роботу “початківцю” після закінчення навчального закладу;
  • чи є попит на таких спеціалістів за кордоном;
  • чи можливо працювати віддалено;
  • наскільки шкідливі умови праці;
  • які “бонусні” навички ви отримаєте під час навчання (стажування, знання інших мов, багатопрофільність тощо).

Також важливо враховувати, коли ви обираєте професію:

  • чи є бюджетні місця у ВНЗ (на “модні” спеціальності зазвичай можна вступити лише на контракт);
  • наскільки “престижний” ВНЗ (від цього залежить вартість навчання і конкурс);
  • чи є мовні курси та факультет післявишівської освіти (це надає можливість паралельно навчатися на мовних курсах чи іншій спеціальності та отримати одночасно два дипломи або мовний сертифікат);
  • обираючи закордонний ВНЗ, подивіться його рівень акредитації і місце у рейтингу світових навчальних закладів.

Відео про професії майбутнього, які будуть актуальними в Україні

Війна, пандемія та криза світової економіки – ці фактори значно змінили український ринок праці, і ці тенденції нікуди не зникнуть.

Знання англійської на рівні В2 і вище вже у 2023 році стало обов’язковою вимогою майже у всіх вакансіях з оплатою вище 400$. Також від робітників вимагають досконале знання ПК та програм, вміння користуватися спеціалізованим ПО, здатність працювати віддалено, бути відповідальним та амбітним, постійно вдосконалювати навички та розвиватися.

Кожна галузь буде мати свої особливості та вимоги. Багато українських компаній працюють на закордонні ринки, тому потребують фахівців, що знають польську, німецьку та інші мови. Вміння правильно та красиво розмовляти, аргументовано висловлювати думки, вміти працювати в команді – це невелика частина тих “софт скілів”, які вимагають роботодавці вже сьогодні.

Професії майбутнього: де навчатися та що треба знати

ТОП-5 професій майбутнього

Галузі, в яких буде потреба у спеціалістах у майбутньому це ІТ, медицина, наука, освіта, психологія та управління фінансами.

ІТ спеціалісти

Ця галузь буде рости, і тому розробники ПО та додатків, DATA аналітики, фахівці з робототехніки та кібербезпеки, розробники БПЛА та інші “айтішники” не залишаться без роботи.

Медицина

У майбутньому медицина ще тісніше буде поєднана з ІТ та технологіями, тому медичні інженери (займаються налаштуванням та обслуговуванням медобладнання), ІТ лікар, розробник кіберпротезів, генні інженери будуть дуже потрібні. Водночас потреба у молодшому медперсоналі також залишатиметься.

Освіта

Попит на вчителів також не зміниться, але від них будуть вимагати знання ПК та ПО (для дистанційного викладання), знання мов та азів психології, щоб залишатися цікавими та вміти тримати аудиторію. Також будуть продюсери онлайн курсів, розробники навчального контенту, бізнес-тренери та коучі.

Психологія

Результатом війни в Україні є багато травмованих людей, чий психологічний стан буде даватися в знаки ще багато років, тому фахівці завжди будуть потрібні.

Також будуть потрібні дефектологи, дитячі психологи, спеціалісти, що вміють працювати з аутистами та СДУГ.

Крім того, світові тренди з посилення емоційного вигорання та зростання кількості людей з депресією також свідчать про потребу у психологах та психоаналітиках.

Як обрати професію, щоб залишатися спеціалістом, що має попит, у будь-який час

Управління фінансами

Питання особистих фінансів та вміння ними управляти стає дедалі актуальнішим. Як зберегти гроші, як накопичувати пенсію та куди інвестувати, скільки податків платити, яку страховку обрати – з цими питаннями українці будуть звертатися до фахівців. Тому якщо ви зможете поєднати в собі фінансиста, адвоката, бухгалтера і психолога, то на ваші послуги завжди буде попит.

Наука як суто академічне явище зникне і почне мати практичне значення у напрямках ІТ, медицини, енергетики та воєнних технологій. Освіта також не буде суто теоретичною, акцент буде зроблений на практичних навичках та збільшенні досвіду. Крім того, тенденція до онлайн навчання не зменшується, і через декілька років, ймовірно, практично всі учні та студенти будуть навчатися дистанційно.