Індустріальна революція стала точкою відліку для визначних відкриттів людства та значному покращенню загального рівня життя. Але разом із цим дала початок такому явищу як “глобальне потепління”. Це питання доволі гостро постало в останні десятиліття, чим спричинило появу купи страшних прородств майбутнього Землі.
Пропонуємо розібратись в цій темі. Що таке глобальне потепління? В якому насправді стані зараз клімат нашої планети? Чи є загроза людству від глобального потепління?
Весна в Антарктиді – чи є глобальне потепління
Що таке глобальне потепління?
Глобальне потепління – це поступове підвищення температури повітря на Землі, яке спричинене як природними, так і антропогенними факторами.
В першу чергу його пов’язують з парниковим ефектом. Це явище, коли енергія сонячного випромінювання відбивається від поверхні планети, але не може повернутись в космос через скупчення певних газів в атмосфері Землі, зокрема вуглекислого.
Історія глобального потепління
Вперше про підвищення середньорічної температури на Землі заговорили ще у 1988 році. Тоді Джеймс Хансен – професор Колумбійського університету – звернув увагу наукової спільноти на те, що діяльність людини вже значно вплинула на клімат планети. І висунув занепокоєння та приблизні прогнози того, до яких наслідків це призведе.
В тому ж році на засідання науковців в Торонто було створено Міжурядову групу експертів з питань змін клімату. Вона продовжує діяти і щороку оприлюднює звіти щодо кліматичних змін на планеті.
Парниковий ефект та озонова діра над Антарктидою
Як зазначалось вище, парниковий ефект – результат скупчення вуглекислого газу в верхніх шарах атмосфери, який спричиняє підвищення температури повітря в нижніх.
Основні джерела парникових газів – це промисловість, де спалюють нафту, вугілля тощо. А також транспорт, вирубка лісів, пожежі, сміттєві полігони.
Озонова діра затягнулась
Як ми знамо, озоновий шар навколо Землі – це бар’єр, який захищає планету від надлишку сонячного випромінювання. Починаючи з 1980 року науковці спостерігають за найбільшою озонової дірою, яка розташована над Антарктидою.
Парниковий ефект і руйнування озонового шару тісно пов’язані. Адже скупчення вуглекислого газу не дає змоги верхньому шару атмосфери прогріватись. А чим він холодніший, тим менше озону.
Що радує, останні роки вчені спостерігають позитивну динаміку – діра над Антарктидою поступово затягується.
Це два явища, які спричинила “брудна” промисловість. Зараз ми маємо відповідні технології, що мінімізувати викиди вуглекислого та інших газів в атмосферу Землі. Весь світ переходить на екологічні виробництва та джерела енергії.
Глобальне потепління 2023
На початку року американське агентство кліматичних досліджень оприлюднило прогноз на 2023 рік. На жаль, ситуація не надто приваблива. Кліматологи припускають, що 2023 рік буде найтепліший за всі попередні.
Є припущення, що це пов’язано з війної в Україні. Адже щодня в повітря здіймається купа парникових газів від вибухів снарядів. Маємо надію, що після перемоги України кліматична ситуація поліпшиться.