Наука та освіта

Дуальна форма освіти: що це і чому за нею майбутнє вищої освіти в Україні

397

Дуальна форма освіти це новий тренд у сфері вищої освіти в Україні, головною метою якого є підвищити конкурентоспроможність випускників національних ВНЗ.

Дуальна форма освіти поєднує бізнес та ВНЗ

Дуальна форма освіти вперше з’явилася у Німеччині, і є поєднанням теоретичної освіти у ВНЗ з процесом набуття практичного досвіду на виробництві.

Дуальна освіта: що це і навіщо це українським студентам

Дуальна освіта це поєднання теоретичної освіти у технічному ВНЗ з одночасною практичною “освітою” на виробництві. Це надає змогу отримати необхідний досвід, щоб після закінчення ВНЗ влаштуватися на роботу. У більшості випадків студент залишається працювати там, де проходив стажування.

Головною проблемою вищої освіти в Україні є те, що вона на 80% є суто теоретичною навіть у технічних закладах вищої освіти, а ті 20% що отримують якісь практичні навички, навчаються на старому обладнанні, тому досвід їх також є не актуальним.

Це призводить до того що більшість випускників технічних університетів залишається без роботи та вимушена працювати не за фахом, за копійки або їхати на заробітки до Польщі.

З 2017 року МОН активно впроваджує в Україні дуальну освіту. Студенти обирають напрямок досліджень (тему своєї магістерської дипломної роботи) і об’єкт досліджень (підприємство, де вони будуть проходити стажування) і починається сучасний вид навчання. У ВНЗ вони відвідують лекції, виконують практичні й лабораторні завдання, а на виробництві реалізують свої знання на практиці. Також під час стажування вони навчаються працювати із сучасним обладнанням та дізнаються тонкощі своєї майбутньої професії. Їх магістерська робота має практичне значення та у більшості випадків ті вдосконалення, що студент пропонує у своїй роботі, дійсно втілюють у життя на виробництві. Наразі вже існують програми й для бакалаврів.

Дуальна форма навчання як майбутнє освіти в Україні

До дуальної форми навчання приєднується все більше українських ВНЗ, бо це престижно і це дає змогу випускати високоякісних фахівців.

Переваги дуальної форми навчання швидко оцінили всі сучасні українські ВНЗ і тому за цією “схемою” почали навчатися не тільки технічні спеціалісти, а й гуманітарні напрямки також. Майбутні юристи, викладачі, економісти – всі мають змогу отримати досвід вже зараз, поки навчаються в магістратурі.

Дуальна освіта як нові можливості

Дуальна освіта під час війни – нові можливості для ВПО

З початком війни виникла потреба навчати дорослих, яким необхідно змінити професію чи актуалізувати вже набуті навички. Для цього також використовують дуальну форму навчання і допомагають у цьому міжнародні фонди.

Звичайна перепідготовка у центрах зайнятості також є, але вона не гарантує працевлаштування та у багатьох випадках там навчають традиційно, тобто суто теоретично і досить довго, а вимушено переміщені особи потребують негайного працевлаштування. Тому навчання за дуальною системою є найкращим рішенням в умовах воєнного часу.

На великих підприємствах існує “навчання без відриву від виробництва”, коли співробітник пів дня знаходиться на навчанні, а пів дня працює. Це не дуальна форма навчання, а методика підвищення кваліфікації робітників, причому застаріла і малоефективна, як і система “наставників”. Дуальне навчання це спосіб навчати в процесі роботи, коли до кожної навички є теоретичне пояснення, чому робимо так і досвід, що набувається в процесі навчання є успішним і актуальним.

Дуальна система освіти: перспективи та напрямки розвитку у майбутньому

Те, що дуальна система освіти буде поширюватися і все більше ВНЗ звернуть на неї свою увагу, знайдуть підприємства-партнерів, з якими будуть готувати фахівців нового покоління – це факт.

Війна змінила багато чого в Україні, і ці зміни стосуються ринку праці та вимог роботодавців, які хочуть знання іноземних мов, вміння швидко навчатися та адаптуватися до нових умов, а також хочуть практичний досвід навіть у новачків.

Це означає, що студенти будуть проходити стажування за кордоном, а лекції відвідувати дистанційно і ймовірно захищати дипломні роботи також з-за кордону.

Всі, хто отримає таку “україно-іноземну” дуальну освіту будуть мати змогу обирати собі напрями кар’єри та роботодавців, бо будуть значно кваліфікованішими за більшість випускників і мабуть, навіть і фахівців із досвідом.

Також будуть з’являтися програми для тих, хто навчається у технікумах і коледжах, бо якість навчання треба підвищувати, а це перспективний напрям.

Вища освіта в Україні почала інтегрувати в себе все найкраще, що вже існує в Європі. Тому не дивно, що з’явилася дуальна освіта, що заслуговує на увагу студентів і навіть вже чинних фахівців, бо якість такого навчання набагато вища і можливостей у таких студентів значно більше.

Що ще почитати...
znaydeni-novi-superzemni-planeti.webp

Астрономам вдалося виявити дві планети, потенційно придатні для життя

Астрономам з NASA вдалося виявити дві екзопланети, які належать до категорії «Суперземні» та потенційно підходять для проживання людини. Відповідну інформацію опубліковано у дослідженні ArXiv.
golovni-novini-ukraini-9-travnya.webp

Головні новини України 9 травня: 440 день війни

Згідно з інформацією, наданою Генеральним штабом ЗСУ, за 9 травня українським військовослужбовцям вдалося знищити 690 окупантів, 2 танки, 18 броньованих бойових машин, 6 одиниць безпілотників оперативно-тактичного рівня.