Наука та освіта

Бакалавр – яка це освіта і чи потрібно навчатися далі?

523

Все, що стосується вищої освіти в Україні, регулюється відповідним законом та Болонською декларацією.

Бакалавр – яка це освіта і чи потрібно навчатися далі?

З 2005 року, коли Україна підписала Болонську декларацію, система вищої освіти набула відчутних змін, які торкнулися і ступеню, що отримує випускник після закінчення ВНЗ. Так, з’явилися бакалаври та магістри, зазнали змін і наукові ступені та сама процедура їх набуття, бо вже не завжди потрібно захищати дипломну роботу та ін. Тому пропоную розібратися з тим, що таке бакалавр і що робити після отримання диплома.

Ступінь бакалавра – яка це освіта?

”Згідно із законом України “Про вищу освіту” молодший бакалавр, бакалавр і магістр – це все різні ступені вищої освіти. Тому диплом бакалавра  – це свідоцтво про повну вищу освіту.

Вже 18 років в Україні відбувається так званий Болонський процес, завдяки якому на зміну звичайним молодшим спеціалістам та спеціалістам прийшли бакалаври та магістри. Ці зміни потрібні, щоб збільшити академічну мобільність українських студентів і спростити для них процедуру вступу до іноземних ВНЗ.

Згідно з Болонською системою, студент повинен витратити визначену кількість годин на вивчення тих чи інших предметів. Ці години переводять у так звані кредити (згідно із кредитно-модульною системою навчання) і щоб отримати диплом бакалавра потрібно мати 180-240 кредитів в залежності від спеціальності та ВНЗ.

Фаховий молодший бакалавр це також повна вища освіта, але вона “базова”, бо для отримання такого диплома потрібно лише 120-180 кредитів.

Куди поділися спеціалісти та чи є бакалавр вищою освітою

З 2016 року ВНЗ більше не випускають спеціалістів, на зміну їм остаточно прийшли бакалаври та магістри.

Сучасний ступінь “бакалавра” це аналог “спеціаліста”, тобто повна вища освіта, але вже у міжнародній системі ВНЗ.

Внаслідок реформ з’явилося п’ять ступенів вищої освіти, яку можна здобути в Україні (вони повністю збігаються з міжнародною термінологією та відповідають вимогам іноземних навчальних закладів):

  • фаховий молодший бакалавр (120-180 кредитів);
  • бакалавр (180-240 кредитів);
  • магістр;
  • доктор філософії (після захисту дисертації);
  • доктор наук (після захисту докторської дисертації після здобуття ступеня доктора філософії).

Фаховий молодший бакалавр це базова “початкова” вища освіта, але вона не є “повною” і маючи цей диплом можна здобути  “бакалавра” за рік навчання в університеті.

Отримав “бакалавра”: що робити далі?

Отримав бакалавра: що робити далі

Диплом бакалавра – це диплом про повну вищу освіту і він надає можливість працювати за спеціальністю або здобувати вищу освіту наступного ступеня.

Найбільше сумнівів і запитань виникає саме з приводу того, що є і магістр і це також повна вища освіта. Головною відмінністю бакалавра від магістра є те, що магістратура це вже початкова наукова діяльність і таке звання більше цінують у тих випадках, коли людина планує працювати за кордоном, тобто це найнижче “вчене звання”. 

Бакалавр не може викладати у ВНЗ, а магістр вже має таку можливість.

Після отримання ступеня бакалавра можна вступити у магістратуру будь-якого ВНЗ за вашим напрямом і після двох років наукової діяльності отримати наступний рівень вищої освіти.

Тому відповідаючи на питання “бакалавр – це вища освіта чи незакінчена вища?” можна сказати, що це повна вища освіта, яка дає змогу працювати й виконувати свої обов’язки у необхідному обсязі. З метою розширити свої знання і можливості  кожен бакалавр може вступити до магістратури та після двох років наукової діяльності,  навчання та захисту дипломної роботи отримати новий ступень вищої освіти.

Що ще почитати...
znaydeni-novi-superzemni-planeti.webp

Астрономам вдалося виявити дві планети, потенційно придатні для життя

Астрономам з NASA вдалося виявити дві екзопланети, які належать до категорії «Суперземні» та потенційно підходять для проживання людини. Відповідну інформацію опубліковано у дослідженні ArXiv.
golovni-novini-ukraini-9-travnya.webp

Головні новини України 9 травня: 440 день війни

Згідно з інформацією, наданою Генеральним штабом ЗСУ, за 9 травня українським військовослужбовцям вдалося знищити 690 окупантів, 2 танки, 18 броньованих бойових машин, 6 одиниць безпілотників оперативно-тактичного рівня.