Багато хто вважає, що народне твердження про те, що всі хвороби від нервів, є лише наївними думками. Але це помилка. Стан здоров'я людини дуже сильно пов'язаний  з його темпераментом. Вже протягом багатьох сторіч навіть лікарі вірять, що гнів може спровокувати астму, смуток – кишкові та шлункові розлади, меланхолія – хвороби мозку та серця. 

Стрес – це не просто набір банальних відчуттів, це цілком конкретний процес, що здійснює вплив на діяльність внутрішніх систем та органів.

Хвороби, що викликані стресом

Тіло сприймається на психологічному рівні. Тому стрес – не набір банальних відчуттів, а процес, що фізіологічно впливає на роботу всіх систем та органів. Сучасні медики визнають, що від стресу виникає багато проблем зі здоров'ям, тож рекомендують не забувати про укріплення нервів та їх лікування.

Звичайно, пов’язувати з психосоматичними розладами апендицит чи ангіну, наприклад, буде дуже нерозумно. Але ж хронічне перебування в стані стресу спричиняє цілком реальні хвороби. 

Чи дійсно всі хвороби від нервів

Гіпертонія або артеріальна гіпертензія

В підвищеному артеріальному тиску проявляється гіпертонія. Ще її називають гіпертонічна хвороба, гіпертензія, гіпертонія. Але головне не в назві. Головне в показнику тиску крові, який ускладнює роботу серця, викликає його гіпертрофію, значну серцеву недостатність. Аневризми (випинання стінок) утворюються в судинах. Значно посилюється ризик розривів та тромбозів.

Часто, перебуваючи в стресі, люди пригнічують свої почуття, а себе додають до числа потенційних гіпертоніків. Більшість з них здається оточуючим ввічливими та терплячими, але всередині вони просто зриваються від гніву. Звичайно, це рано чи пізно призводить до таких симптомів:

  • тиск 140/90;
  • біль потиличної чи тім’яної частини голови;
  • темні крапки в очах, шум у вухах, запаморочення;
  • неприємний біль в зоні серця;
  • cерцебиття в стані спокою – 90 у/хв та частіше ;
  • задуха;
  • нудота;
  • озноб;
  • кров з носа.

Лікування такого стану починається зі з'ясування причин хвороби та її стадії. На початку лікарі радять скорегувати спосіб життя, знизити вагу, нормалізувати режим. А ще дуже важливо вживати солі 5 г на добу.

Чи пов’язана гіпертонія зі стресом?

Мігрень

Хронічна проблема зі здоров'ям, коли виникає періодичний головний біль, має назву мігрень. Причина цього стану часто криється в ураженні вегетативної нервової системи, нервових та судинних порушеннях. 

Доведено, що понад 10% населення планети страждає від мігрені певний проміжок свого життя.

Якщо виникає емоційна напруга, на неї дає реакцію мускулатура скелета. Починають тремтіти м'язи шиї, носа, рота. Чим довше триває ця напруга, тим довше триває стан стресу.

Біль є сигналом про порушення в організмі. Але коли мова йде про мігрень, це вже не свідчення про загрозу, а наслідки проблеми.

Визначають мігрень за такими симптомами: 

  • біль з одного боку голови;
  • пульсуючі, стискаючі відчуття;
  • значні посилення болю при рухах, при зміні положення тіла;
  • підвищена чутливість до дотиків, запахів, світла тощо.

Іноді мігрень супроводжується приступами блювання та нудоти.

Приблизно 70% страждаючих від цієї проблеми відчуває біль лише з одного боку голови. Тривалість нападу (інакше й не назвати) від пари годин до 2-3 діб. Частота – 3-5 разів на місяць. Але це дуже приблизний показник. У когось мігрень буває неодноразово на тиждень, у когось 1-2 рази на рік.

Чому виникають мігрені

Як допомогти собі чи близькій людині

Якщо починається напад, відразу треба приймати знеболювальний засіб. Додатково можна використовувати протиблювотні препарати.

Нерідко трапляється, що традиційне знеболювальне не допомагає. Тоді лікар може виписати триптани (прицільні на мігрень засоби). З цієї групи найпопулярнішим наразі є Суматриптан. Продається в таблетках, в спреях, розчинах для ін’єкцій.

Якщо йде мова про важкий випадок та напади турбують часто, може бути проведена терапія, яку називають превентивною. Вона полягає в постійному прийомі ліків. Це й бета блокатори, й протисудомне, й блокатор кальцієвого каналу, й антидепресанти тощо.

Ішемія

Продовжувати перелік хвороб, викликаних стресом, можна довго, але розповідь ми завершимо ішемічною хворобою серця, що виникає через порушенням постачання крові до м'язів серця. Ішемія – це й стенокардія, й кардіосклероз, й інфаркт міокарда, й інші стани. 

Причина хвороби – збій кровотоку коронарних судин та, як наслідок, порушення току крові коронарних судин, погане постачання крові до м'язів серця. Атеросклероз є важливою причиною виникнення ІХС.

Самостійно діагностувати ІХС складно. Напружене серце сприяє підвищенню тиску та звуженню судин. Це призводить до пошкоджень стінок серцевих судин. Вони втрачають здатність розширюватися, постійно знаходяться в стані спазму. Вони не отримують достатньо кисню достатньо та до серця його не поставляють. Часто ішемія завершується інфарктом міокарда.

З симптомів зазначимо:

  • дискомфорт у грудях;
  • іррадіюючий біль у спину, шию, ліву руку;
  • нестача повітря.

Якщо трапляється напад, потік крові, що спрямована до одного з міокардних відділів, перекривається. Мета лікування – якомога швидше відновити процес, щоб не трапилася смерть.

Частіше навідувати лікаря – єдиний варіант жити з такою хворобою. Лише вчасні обстеження та прийом медикаментів можуть зберегти життя.

Перелік хвороб, викликаних стресом

Виразка шлунку

Ще одна хвороба, виникненню якої дуже сприяє стрес, називається виразка. Утворитися вона може у 12-палій кишці  або шлунку людини. Найчастіше страждають від неї чоловіки 25-50 років.

Хронічність та циклічність є характерними ознаками хвороби, яка роками може “жити” зі своїм господарем, не турбуючи його.

Але якщо час від часу відчувається біль у верхній частині живота, виникає відчуття голоду вночі, треба негайно звертатися до лікаря, щоб встигнути прийняти всі можливі міри, допоки ситуація ще не вийшла з-під контролю.

З перших симптомів виразки шлунку зазначимо:

  • відрижка повітрям;
  • кислий присмак у роті;
  • нудота;
  • печія;
  • полегшення після блювання;
  • високий рівень утворення газів;
  • поганий апетит.

Наслідки стресу

Група вчених проводила експеримент, під час якого спостерігала за станом шлунку людини в моменти переживання різних емоцій. Було доведено, що при парасимпатичній реакції на стрес (немає можливості вимовити свої почуття) оболонка шлунку набрякає, червоніє, починає виділятися хлорид. Тож призведення психотравмовних ситуацій до крововиливу, до ерозій, до виразок – зовсім не рідкість.

Уникнути стресу неможливо, але змінити своє відношення до нього можна. Тому намагайтесь менше хвилюватися! Та бережіть себе і близьких.