Мануальників одні вважають чарівниками, інші костоломами. Громадська думка щодо цього сильно розділена. Є багато історій про невдалі спроби “вправлення дисків”, які дискредитують цю галузь медицини. З іншого боку не менша кількість пацієнтів вдячні вмілим рукам мануальних терапевтів, які повернули їм радість руху та позбавили нестерпного болю. Розглянемо всі «за» та «проти» мануальної терапії, її особливості та вимоги до фахівців, яким можна довірити свою спину.

Що таке мануальна терапія
Мануальна терапія — це вид альтернативної медицини, коли «лікують руками». Лікар при цьому коригує хребці, суглоби, внутрішні органи та навіть оболонки мозку, якщо ті мають неправильне положення. На початковому етапі лікар масажує напружені м’язи, щоб вони були готові для подальшого впливу.
Методи мануальної терапії
Виділяють 3 основні техніки:
- Ротаційна – агресивний метод, при якому хребет скручується, щоб підвищити його гнучкість та рухливість. Техніка протипоказана при міжхребцевих грижах, новоутвореннях будь-якої природи, травмах, а також за наявності конструкцій підтримуючого та стабілізуючого характеру.
- Традиційні методи, спрямовані на розтягування хребта, м’який вплив на м’язи та суглоби, підвищення м’язового тонусу, покращення кровотоку в тканинах спини. Техніка не застосовується за наявності пухлин та порушеннях кровообігу в тканинах спинного мозку.
- Для точкового впливу на проблемну ділянку використовується м’яка техніка “короткого важеля”. Вона допомагає при грижах, впливає на обмежену ділянку хребта, тому може застосовуватись у післяопераційний період. Протипоказання: новоутворення та компресійні форми переломів.
Ортопедична корекція виконується різними методами. Іноді ротаційна дія дуже м’яка і безболісна, але при цьому ефективна й безпечна.
Вимоги до мануального терапевта
Спеціаліст з мануальної терапії повинен бути дипломованим лікарем, тобто мати відповідну освіту із глибинними знаннями анатомії. Правильна назва спеціальності ортопед-травматолог. Грамотний спеціаліст спочатку проводить комплексну діагностику сучасними апаратами, яка може зайняти 1-1,5 години. Без цього навіть геніальний лікар може зашкодити своєму пацієнтові та порушити присягу Гіппократа. Він враховує протипоказання, у яких неможливе застосування агресивних технік. Недотримання цих моментів призводить до переломів, розривів зв’язок, гіпермобільності хребців, стиску нервових корінців та інших, іноді трагічних наслідків.

Корекція не може бути панацеєю
Мануальна терапія не всесильна. Вона більше схожа на швидку допомогу, яка здатна полегшити стан. Але пацієнту треба пам’ятати, що здоров’я спини залежить від сили м’язів, що оточують хребет. Щоб забути про біль у спині, треба займатися створенням потужного м’язового корсета, який утримує хребці у правильному положенні. А для цього потрібна лікувальна фізкультура або просто ранкова зарядка. Інакше доведеться при будь-якому загостренні відвідувати мануального терапевта, щоб той «вправляв» диски.
Висновки
Дбайте про свою спину! Забезпечте їй міцний фундамент із сильних м’язів, який, до речі, також не вічний. Бо потрібні регулярні дозовані фізичні навантаження, які повинні перетворитися на обов’язкову звичку подібно до ранкової гігієни. Якщо ви виконаєте цю рекомендацію, вона вам допомагатиме до глибокої старості, коли ви з легкістю зможете тримати на руках онуків або кататися з ними на велосипеді. А обираючи лікаря, поцікавтеся, як він працює, тільки навпомацки чи має сучасне обладнання для комплексної діагностики. Наявність останнього має бути в пріоритеті.