Авітаміноз – це патологічний стан, який виникає в разі значної нестачі в організмі одного або декількох вітамінів. Це серйозне порушення здоров'я, яке, на щастя, спостерігається досить рідко. Є й інший стан – гіповітаміноз. Це теж нестача вітамінів в організмі, але не така значна. Саме гіповітаміноз ми в побуті називаємо авітамінозом. 

Коли говорять про сезонний авітаміноз, мова зазвичай йде про зимово-весняний період. В цей час ми найчастіше відчуваємо нестачу вітамінів. Чому так відбувається та які ознаки авітамінозу можна відчути?

Shcho take avitaminoz Chomu vynykaye avitaminoz vzymku

Чому авітаміноз частіше виникає взимку?

Наш організм частіше за все страждає від нестачі вітамінів взимку та навесні. Пов'язано це з тим, що в цей період змінюється наше харчування. Ми починаємо їсти більше жирної та вуглеводної їжі, при цьому в раціоні стає менше овочів та фруктів. Крім того, від тривалого зберігання кількість вітамінів в овочах та фруктах взимку та навесні зменшується.

Також зменшується світловий день. Це призводить до того, що ми мало буваємо під сонячними променями і наша шкіра не виробляє достатньо вітаміну D, який дуже важливий для нормального самопочуття.

Які симптоми авітамінозу

Ознаки гіповітамінозу можуть бути достатньо різноманітними і відрізнятися в залежності від того, якого саме вітаміну не вистачає організму. Але можна назвати характерні симптоми, які зустрічаються частіше всього:

  • погіршення зору; 
  • сухість шкіри;
  • ламкість нігтів;
  • погіршення стану волосся;
  • підвищення стомлюваності; 
  • кровоточивість ясен;
  • пригніченість, дратівливість;
  • депресивні настрої;
  • порушення сну вночі та сонливість вдень.

Також на гіповітаміноз можуть вказувати часті застудні захворювання та загострення хронічних хвороб.

Симптоми авітамінозу

Як харчуватися при зимовому авітамінозі

Для того, щоб запобігти появі гіповітамінозу, треба звернути увагу на раціон. 

  1. Слідкуйте, щоб в меню кожного дня були овочі та фрукти.
  2. Додайте до раціону “зимові овочі”: гарбуз, редьку, моркву.
  3. Їжте різноманітні фрукти: ківі, цитрусові, гранат, банан, манго.
  4. Купуйте продукти шокового заморожування, в яких зберігаються вітаміни.
  5. Їжте зелень, купуйте кріп, селеру, салат, зелений лук тощо.
  6. Слідкуйте, щоб в меню були джерела вітамінів групи В (наприклад, яйця, риба, субпродукти і т. ін).
  7. Намагайтеся харчуватися збалансовано.

Не чекайте на появу ознак авітамінозу, скорегуйте свій зимовий раціон таким чином, щоб в організм потрапляло достатньо необхідних речовин, використовуйте корисні та поживні продукти. А якщо вам складно збалансувати своє меню таким чином, щоб отримувати достатню кількість вітамінів, скористайтеся вітамінними комплексами, що продаються в аптеці. Але спочатку обов'язково проконсультуйтеся з лікарем. Він допоможе обрати вітаміни таким чином, щоб не нашкодити здоров'ю, і отримати від їх вживання максимальну користь.