Сьогодні в Україні війна, йдуть кровопролитні бої та потреба в «еліксирі життя» зросла в рази. МОЗ закликає всіх громадян країни віком від 18 років стати донорами, щоб поповнити стратегічні запаси крові та наблизити нашу перемогу.

Що новачкам треба знати про донорство крові?
Така форма благодійності має силу кожного. Сама процедура займає лише 10 хвилин. Ми також можемо опинитися у ситуації, коли знадобиться чиясь рятівна кров чи її компоненти.
Ви підходите як донор крові, якщо:
- є громадянином України та досягли 18 років;
- ваша вага перевищує 50 кг;
- у вас ніколи не було захворювань крові, злоякісних пухлин, туберкульозу, вірусних гепатитів, сифілісу, ВІЛ та СНІДу, а татуювання чи пірсинг виконані щонайменше рік тому;
- на момент донації у вас немає лихоманки, кашлю, нежиті (у дівчат/жінок критичних днів).
Важливі обмеження перед тим, як стати донором крові:
- за 2 години до процедури не палити;
- за 12 годин добре виспатись;
- за 24 години відмовитися від бананів, яєць, молочного, смаженого, жирного та копченого;
- за 48 годин не вживати алкоголь, за 72 години – аспірин та анальгетики.

Якщо всі умови виконані, вас можна привітати! Ви можете врятувати чиєсь життя! При цьому не тільки не нашкодивши собі, а навпаки, отримавши можливість:
- безкоштовно контролювати здоров’я;
- стимулювати кровотворення;
- покращити обмін речовин.
І, нарешті, вп’ятеро знизити ризик розвитку інсультів та інфарктів.

Забір крові: основні кроки
- Зв’язатися з найближчою медустановою або центром крові, записатися на донацію. Потенційного донора перевірять за єдиною базою даних різні рівні допуску.
- За кількома краплями крові з пальця буде визначено групу крові та основні її показники.
- Далі роботу приступає лікар-трансфузіолог. Він оглядає донора, вивчає анкету, ставить питання щодо способу життя, перенесених захворювань, шкідливих звичок. Вся отримана інформація є лікарською таємницею.
- До процедури пропонується підкріпитися неміцним чаєм із булочкою.
- Забір крові проводиться з ліктьової вени. Стандартний обсяг не перевищує 450 мл, частина крові надходить до лабораторії щодо аналізів.
- Після протягом 10-15 хвилин треба посидіти та відпочити. При задовільному здоров’ї можна залишити пункт. З появою запаморочення, нудоти, проблем зі слухом доведеться почекати, поки перелічені симптоми не зникнуть. За потреби на допомогу прийде медперсонал.
Висновок
Не знаєте, як допомогти ЗСУ та країні? Здайте кров! Вона врятує чиєсь безцінне життя, а ви відчуєте піднесення та гордість від того, що і ваша кров «воює», наближаючи нашу спільну перемогу.