Ротавірусна інфекція («хвороба немитих рук») має одну важливу особливість. Збудник одночасно атакує дві системи організму: дихальну та травну. Звідси й невірні назви: «кишковий або шлунковий грип», хоча віруси грипу та ротавіруси – це радше родичі, ніж те саме. Чим супроводжується інфекція та як її уникнути – читайте у нашій статті.
Збудник та шляхи зараження ротавірусом
Ротавіруси – поширені збудники. Вони стійкі до умов довкілля. Зустрічаються у відкритих водоймах, продуктах харчування, різних поверхнях. Зараження переважно відбувається через рот, але аерогенний спосіб (через повітря) не виключений. Інкубація ротавіруса триває від 1 до 5 діб. Спалах інфекції припадає на осінньо-зимовий період і це пов’язано зі зниженням імунітету у людини.

Основні групи ризику зараження ротавірусною інфекцією:
- діти, які багато контактують між собою, але забувають помити руки;
- дорослі. У них хвороба відрізняється більш м’якою та швидкою течією. Хворий зберігає заразність протягом тижня, іноді місяців, доки виявляються симптоми ротавірусної інфекції.
При супутніх захворюваннях перебіг інфекції ускладнюється.
Симптоми ротавірусної інфекції
Ротавірусну інфекцію можна розпізнати за такими ознаками:
- слабкість;
- збліднення шкіри;
- блювання (до 10 разів на добу);
- болючість у животі;
- незначне підвищення температури;
- рідкий кал сірого кольору. При ураженні клітин печінки сеча темніє, а кал набуває білого кольору;
- діарея;
- осад та домішки крові у сечі – ознаки ураження нирок (без зволікання повідомити лікаря).
У дорослих клінічна картина нагадує звичайний розлад з рідким випорожненням та підвищенням температури. Можливий і безсимптомний перебіг хвороби. Це пов’язано з більш стійким імунітетом. При стертості симптомів зберігається висока заразність хворих.
Ротавірусна інфекція небезпечна зневодненням організму, до якого вона призводить. У більш важких випадках можливий гіповолемічний шок та судомний синдром.
Лікування ротавірусної інфекції
Терапія спрямована на ліквідацію наслідків дегідратації (зневоднення), інтоксикації та порушень у роботі сечовидільної та серцево-судинної систем. Лікування проводиться за допомогою ентеросорбентів, пребіотиків та пробіотиків, а також ферментів. У раціоні не повинно бути простих цукрів, грубої клітковини та лактози.
Дозволено споживання нежирного м’яса, фруктів, овочів, складних вуглеводів, які не провокують підвищеного газоутворення.

Профілактика ротавірусу
Ротавіруси не є небезпечними для тих, хто:
- ретельно миє руки;
- п’є фільтровану чи кип’ячену воду;
- миє овочі та фрукти;
- сирі продукти обробляє на різних дошках та за допомогою різних ножів;
- уникає місця скупчення людей.
І, звісно, підтримує чистоту у житлових приміщеннях.

Висновок
Вакцинами від ротавірусної інфекції, які мають високу доведену ефективність, можна убезпечити дітей. Сиропоподібна форма зручна для найменших пацієнтів. Термін прийому призначає лікар. Вони залежать від віку дитини та її загального стану. Хоча будь-яку хворобу, тим більше інфекційну, краще запобігти, ніж після лікування. Для цього треба привчати дітей торкатися їжі лише чисто вимитими милом руками.