Поліомієліт – це небезпечне захворювання, яке виникає під впливом поліовірусу. Хвороба може призводити до в’ялого паралічу, який часто є невиліковним і може бути смертельним.
Ліків проти поліомієліту немає, але є можливість уникнути цього небезпечного захворювання за допомогою своєчасної вакцинації.
Поліомієліт: про захворювання та вакцинацію від МОЗ України
Небезпеки поліомієліту
Поліомієліт може вражати:
- Слизові оболонки носових проходів. Тоді виникають симптоми, які схожі на прояви ГРВІ.
- Кишківник. Симптоми схожі на симптоми кишкової інфекції.
- Нервову систему. В цьому випадку настає параліч рук, ніг, можуть вражатися живіт, обличчя. В деяких випадках вражаються дихальні м’язи.
Найбільш небезпечним є ураження нервової системи. Якщо страждають дихальні м’язи, це може призвести до смерті. Найбільш вразливими до цієї інфекції є діти до 5 років.
З 50 років XX століття в багатьох країнах відбувалася масова вакцинація,
через що випадки поліомієліту стали дуже рідкісними. Однак останнім часом через те, що люди стали менше вакцинуватися, проблема виникла знову. Також за інформацією ЮНІСЕФ поліомієліт повернувся в Україну.
Види вакцин від поліомієліту
Є два види вакцин від поліомієліту:
- Жива поліомієлітна вакцина (ОПВ). В цьому випадку в складі препарату є ослаблені та змінені але живі віруси цієї хвороби. Вона випускається в вигляді крапель.
- Інактивована вакцина (ІПВ). Має в складі тільки вбиті віруси. Для вакцинації у цьому випадку робиться внутрішньом’язовий укол.
В якому віці треба робити вакцинацію?
Вакцинація від поліомієліту є в Національному календарі щеплень України. Це щеплення обов’язкове і гарантоване державою.
Повноцінна імунізація включає введення декількох доз вакцини. Існує графік, якого треба притримуватися, щоб отримати надійний захист від хвороби.
Щеплення роблять у віці:
- 2 місяців;
- 4 місяців;
- 6 місяців;
- 1,5 року;
- 6 років;
- 14 років.
В Україні перши кілька разів рекомендується робити ІПВ, а далі використовувати ОПВ. Але якщо в дитини є протипоказання до застосування живих вакцин, то имунізація ведеться виключно за допомогою ІПВ.
Якщо вийшло так, що графік щеплення дитини порушено – нічого страшного. Треба прийти до сімейного лікаря та разом створити новий графік.
Чи потрібна вакцинація від поліомієліту дорослим?
Вона може бути потрібна у випадках, коли людина не отримала необхідну кількість щеплень у дитинстві та знаходиться у групі ризику по зараженню цим захворюванням, наприклад, якщо вона їде до країни, де є загроза, стикнутися з поліомієлітом.