Майже кожна жінка після гінекологічного огляду отримує діагноз – у вас є ерозія шийки матки. У тих, хто вперше чує таке слово, виникає паніка та нерозуміння – що з цим робити та як це впливає на здоров’я. Лікарі призначають додаткову діагностику, припікання або заморожування (кріодеструкцію). Та чи варто «наосліп» погоджуватися на вказівки лікаря та допускати втручання? Питання дуже важливе. І кожній жінці варто бути усвідомленою в цій темі, щоб захистити своє здоров’я.
Отже, розберемося, що ж таке ерозія шийки матки, як вона виглядає, чи може призводити до більш страшних діагнозів. Та й взагалі, що саме мається на увазі, коли лікар говорить про ерозію.

Що обстежують під час гінекологічного огляду
Перш за все треба розуміти, що саме бачить лікар під час огляду на гінекологічному кріслі. При обстеженні гінекологу доступна нижня частина матки, що називається шийкою. Це такий циліндр, в якому є цервікальний канал та 2 отвори – в порожнину матки та піхву.
На зовнішній частині шийки матки є багатошаровий плоский епітелій (такий як шкіра, але без ороговіючого шару), в цервікальному каналі – циліндричний епітелій. Для лікаря найбільшу цінність має стик між цими двома епітеліями. Цей стик може бути у внутрішній частині каналу, тоді червоного кольору на шийці лікар не побачить. Якщо ж стик знаходиться на поверхні, то є червона пляма, яку деякі гінекологи й називають ерозією.
В 99% випадках так звана ерозія не є ерозією. Тож переходимо далі до найважливішого.

Що таке ерозія шийки матки
Ерозія шийки матки – це дефект епітелію (ранка, виразка), яка з’являється виключно внаслідок хімічного або механічного травмування. Наприклад, після спринцювання марганцівкою, содою. Як будь-яка рана вона може боліти та кровоточити. Такий стан виникає досить рідко та не потребує втручання, бо загоюється самостійно впродовж приблизно 2 тижнів.
У більшості випадків ерозією помилково називають ектопію циліндричного епітелію – це нормальний та здоровий стан шийки матки. Він може бути від народження, або з’явитися з віком.
При ектопії на поверхні шийки матки є циліндричний епітелій та дуже чітко видно стик плоского та циліндричного епітелію (його називають зоною трансформації). Вище ми вже писали, що він має вигляд червоної плями.
Подивитися, як виглядає ерозія та ектопія ви можете на сторінці Instagram лікаря акушера-гінеколога Ольги Білоконь (ділимось цим посиланням від чистого серця. Це не є рекламна інтеграція).
Ектопію не треба лікувати, за умови, якщо після статевого акту у вас не виникають кров’янисті виділення або рясні виділення з піхви. Якщо це викликає дискомфорт, можна зробити «припікання».
Якщо під час гінекологічного огляду лікар діагностує «ерозію» – вам треба обов’язково уточнити, що саме він має на увазі. Якщо це ектопія, то це означає, що ви здорова жінка.

Чи потрібні додаткові обстеження при ектопії?
Незалежно від того, чи є якісь візуальні зміни на поверхні епітелію, кожна жінка повинна здавати ПАП тест 1 раз на рік. А з 30 років до нього додається ще тест на вірус папіломи. Навіщо це потрібно? Бо ще існує такий стан як дисплазія, який також характеризується змінами на поверхні епітелію. Саме цей стан сигналізує про те, що може розвиватися рак. Якщо вчасно виявити дисплазію, то можна захистити організм від цього.
Що таке вірус папіломи та як щеплення від ВПЛ може захистити від рака шийки матки:
Отже, гінеколог має обов’язково взяти мазок з піхви та цервікального каналу для цитологічного дослідження (ПАП-тесту).
- Якщо він показує відсутність будь-яких змін, то це означає, що шийка матки здорова.
- Якщо ПАП тест показує патологічні зміни, то лікар призначає додаткове обстеження – кольпоскопію. Це огляд шийки матки за допомогою спеціального мікроскопа – кольпоскопа. Також додатково може бути призначена біопсія.
Підкреслимо, що кольпоскопія та біопсія проводиться при наявності патологічних змін (дисплазія будь-якого ступеня), що підтверджує цитологічне дослідження. При ерозії (ранка або виразка) такі дообстеження не проводяться.