Останні кілька років популярність криптовалюти значно зросла. Щоб заробити деякі токени, необхідно виконувати різні математичні операції. Для цього використовується спеціальне обладнання, яке називається майнерами (це не рекламний лінк). Воно складається з відеокарти, системи охолодження та інших елементів. Чим потужніша зібрана установка, тим більше токенів вона зможе видобувати за певний час. Але не всі добувачі криптовалюти використовують легальні способи отримання токенів. Деякі хакери заражають чужі комп’ютери прихованими майнерами та незаконно використовують потужності пристрою.

Детальніше про приховані майнери
Прихований майнер – комп’ютерна програма, яка працює у фоновому режимі. При цьому комп’ютер видобуває криптовалюту (цей лінк розміщено не на правах реклами), яка надходить на рахунок зловмисника.
Такий софт шкідливий для комп’ютера, він працює без вашого відома і навантажує процесор, оперативну пам’ять. Найпоширеніший варіант зараження пристрою вірусом-майнером – завантаження безкоштовного «зламаного» софту на сумнівних сайтах.
Як дізнатися, що на комп’ютері встановлені програми для прихованого майнінгу
Часто користувач навіть не підозрює, що на його пристрої встановлено прихований майнер для ПК. Деякі антивіруси такі шкідливі програми не можуть виявити, вам варто самостійно контролювати роботу своєї системи.
Ось кілька ознак, які свідчать про зараження:
- Швидкість роботи комп’ютера різко зменшувалася, навіть за виконання простих завдань стали спостерігатися зависання і гальмування.
- Вентилятори в ПК або ноутбуку працюють на повну потужність і не зупиняються, навіть коли пристрій перебуває у стані спокою.
- Відразу після запуску комп’ютера в диспетчері завдань спостерігається надмірне завантаження процесора.

Всі ознаки вказують на те, що на вашому ПК оселився прихований майнер. Це пов’язано з тим, що програма максимально задіює всі ресурси пристрою.
Як виправити проблему
Якщо ви підозрюєте наявність прихованого майнера, варто виконати такі кроки:
- Відкрийте диспетчер завдань та проаналізуйте запущені процеси, які споживають максимальну кількість ресурсів процесора.
- Вивчіть автозавантаження, там не повинно бути програм, які ви не встановлювали і навіть не знаєте про їхнє призначення.
- Проаналізуйте розділ “Служби”, зверніть увагу на появу незнайомих процесів. Якщо ви не знаєте, для чого потрібна конкретна служба, натисніть правою кнопкою миші для виклику контекстного меню. Далі оберіть пункт «Пошук в інтернеті».
- Перегляньте розділ «Встановлені програми», можливо там ви знайдете прихований майнер під незрозумілим довільним ім’ям.
Якщо майнер не було знайдено, встановіть пару антивірусів на свій ПК. Майже кожен виробник пропонує безкоштовні версії власних програм, які мають обмежений термін дії або функціонал. На 1-2 перевірки такого софту точно вистачить. Невелика порада, не встановлюйте кілька антивірусів на комп’ютер одночасно, це може викликати конфлікти в роботі системи.