Криптовалюта та блокчейн

Топ фірм-новаторів у сфері блокчейну та Web3

76

Можливо, під час пандемії криптовалюта злетіла в стратосферу, але в 2022 році вона знову впала на Землю. Мільйони людей втратили мільярди через крах Terra Luna, потім Celsius, а потім й FTX. Коли галузь звільнилася від зайвого вантажу, деякі прихильники криптовалют побачили шанс для того, щоб справді інноваційні ідеї злетіли.

Blockchain

Після багатьох невдач довелося переосмислити, як може виглядати майбутнє Web3., оскільки компанії змагаються, щоб заселити світ криптовалют, метавсесвіт й інші галузі Web3. Roblox, DressX, Emperia та багато інших дали людям змогу зазирнути в цю все ще незвідану територію. Радимо переглянути добірку проєктів, які впевнено розвивають світ блокчейну.

Roblox

Roblox

3D-віртуальний світ Roblox нині є повноцінною розважальною платформою. У 2022 році платформа мала в середньому 56 мільйонів активних користувачів щодня, що на 23% більше, ніж 2021 року. До того ж найпопулярнішою вона була серед користувачів віком від 17 до 24 років. А у вересні 2022 року компанія запровадила систему вікових обмежень, подібну до рейтингів фільмів і відеоігор, щоб залучити старших користувачів.

Opening Cinematic | RDC 2022

Серед брендів і знаменитостей, як Walmart, NFL чи Елтон Джон, які повідомляли про свій вхід до метавсесвіту, більшість з них говорили про присутність у Roblox. А валюта компанії “Robux” стала основою справжньої цифрової економіки.

Творці ігор і віртуальних товарів у Roblox заробили понад 624 мільйони доларів у 2022 році, що на 19% більше, ніж у 2021 році.

Chainalysis

Chainalysis

Компанія Chainalysis спеціалізується на аналізі загальнодоступних даних блокчейну з метою виявлення шахрайств, хакерської діяльності та інших злочинів у криптосвіті.

Враховуючи низку криптовалютних шахрайств і зламів у 2022 році, компанія мала досить вдалий фінансовий рік – у травні 2022 року компанія залучила 170 мільйонів доларів інвестицій, після чого Chainalysis була оцінена у 8,6 мільярда доларів США.

Introduction to Chainalysis

Компанія має дві основні продуктові ініціативи. Одна з них була запущена у листопаді 2022 року – Chainalysis Storyline. Вона створює візуальні часові шкали складних криптовалютних транзакцій, що дозволяє клієнтам створити візуальну модель криптографічного токена та побачити, як він рухається системою, щоб допомогти їм розшифрувати, як відбулася крадіжка чи злом.

А трохи раніше, в липні 2022 року, компанія запустила спеціальний підрозділ, який обслуговує американські оборонні, розвідувальні, правоохоронні та цивільні агентства зі спеціальними командами, зосередженими на розкритті кримінальних операцій і поверненні коштів жертвам шахрайства.

Nike

Nike

Nike, одна із найпопулярніших компаній-виробників спортивного одягу і взуття, переносить свій півстолітній досвід у цифрові товари. У грудні 2021 року компанія придбала стартап Rtfkt (вимовляється як “артефакт”), який був зосереджений на створенні цифрових активів для моди та колекціонування.

Nike створила віртуальну студію Nike Virtual Studios і провела серію дропів протягом року, а з квітня 2022 року почала випускати віртуальні версії офіційно ліцензованих кросівок Nike, які вона охрестила CryptoKicks. Компанія також розширила відносини Rtfkt з японським артистом Такаші Муракамі, створивши деякі з перших 20 000 CryptoKicks – цифровий Nike Dunk Genesis – прикрашений спеціальним кольором Муракамі.

RTFKT and Nike CryptoKicks, introduce the Future of Sneakers

У грудні 2022 року Nike поєднала фізичний і цифровий досвід колекціонування кросівок, коли дебютував CryptoKicks IRL, справжні кросівки на основі фірмових Nike Adapt. Власники цифрових предметів колекціонування могли придбати взуття, наповнене технологічним обладнанням, зокрема автоматичною системою шнурування Nike, тактильним відгуком і освітленням.

За даними криптоаналітичної фірми Dune, Nike заробила понад 184 мільйони доларів від продажу цифрових предметів колекціонування. Це невелика частка від 49,1 мільярда доларів, які компанія заробила за 12 місяців до 30 листопада 2022 року, але це поставило Nike в авангард компаній, які поширюють свою культуру і майстерність у сферу Web3.

Ethereum Foundation

Ethereum

Основна критика блокчейнів завжди була зосереджена на тому, що більшість з них побудовані на основі ресурсомісткого процесу, відомого як доказ роботи (PoW). “PoW” – обчислювальні зусилля для вирішення певних криптографічних головоломок, щоб отримати у винагороду валюту блокчейну – мала значний негативний вплив на клімат.

За оцінками некомерційної групи Earthjustice, електроенергія, яка потрібна серверам для видобутку криптографії в Сполучених Штатах у період із середини 2021 до 2022 року, спричинила додаткові викиди 27,4 мільйона тонн CO2, що більш ніж у три рази перевищує викиди від діяльності найбільшої в країні вугільної електростанції.

У вересні 2022 року Ethereum, найпопулярніший загальнодоступний блокчейн для крипто-транзакцій і для компаній, які створюють додатки на його основі, перейшов від proof-of-work до proof-of-stake. Цей альтернативний засіб перевірки активності людей на Ethereum не потребує потужних серверів, необхідних для підтвердження роботи. Тепер мережа Біткоїн є останнім великим блокчейном, який використовує підтвердження роботи – це означає, що після переходу Ethereum майже повністю усунув кліматичну вартість свого блокчейну. Згідно з даними Crypto Carbon Ratings Institute, після The Merge річне споживання електроенергії Ethereum впало на 99,988%.

Розробка проєкту тривала майже два роки та називається The Merge, оскільки Ethereum створив окремий блокчейн із підтвердженням частки ще в грудні 2020 року під назвою Beacon. Після тривалого тестування він об’єднав діяльність Ethereum з Beacon. Нова модель proof-of-stake пропонує додаткові переваги, крім зменшення негативного впливу на клімат, наприклад, вищий рівень безпеки.

Ledger

Ledger

“Не ваші ключі, не ваші монети” – це правило криптовалютного світу, яке повторюється щоразу, коли програмний гаманець людини було зламано (найчастіше з допомогою фішингової схеми) або відбувається масштабний скам, на кшталт FTX у листопаді 2022 року.

Ledger продає апаратні гаманці з 2016 року, щоб люди могли безпечно зберігати свою криптовалюту в автономному режимі, а не на централізованій біржі, такій як FTX, Coinbase, чи у віртуальному онлайн-гаманці. Творцем Ledger вважається французький стартап, який за все життя зібрав 468 мільйонів доларів. Пристрої бренду Ledger Nano нагадують USB-ключ, і компанія вже продала понад 5 мільйонів одиниць.

Як налаштувати крипто-гаманець Ledger Nano X новачку | Покроковий гайд

У грудні 2022 року Ledger зробив дві заяви, що підштовхнули подальший попит на її продукцію, який досяг небувалих висот після банкрутства FTX. Він запровадив можливість для своїх користувачів відстежувати показники продуктивності, прибутки та збитки для 1000 децентралізованих криптопротоколів.

Крім того, Ledger співпрацює з легендарним розробником Тоні Фаделлом, який посприяв у створенні iPod і термостата Nest. Він допомагає створити новий криптогаманець розміром з кредитну картку під назвою Stax, оснащений сенсорним дисплеєм з електронним підписом. Новий Stax за 279 доларів почне продаватися в березні 2023 року.

The Hundreds

Adam Bomb Squad

Відомий бренд вуличного одягу The Hundreds пропонував клієнтам ексклюзивність та можливість долучитися до спільноти задовго до появи NFT. Проте у липні 2021 року компанія вперше запустила свою NFT-колекцію, Adam Bomb Squad (3D-цифрові версії свого логотипа “Adam Bomb”), і вона стала яскравим прикладом того, як принцип Web3 “ми всі впораємося” може працювати навіть під час крипто-зими.

The Hundreds створили власну систему роялті для творців і колекціонерів, тож художники та їхні найвідданіші прихильники продовжують отримувати користь від цифрового успіху The Hundreds. У листопаді 2022 року компанія запустила свою другу колекцію, Badam Bomb Squad, на власному сайті – на знак протесту проти того, що ринки NFT відмовляються від примусового стягнення роялті для художників, коли NFT перепродають – і створила власну систему для художників, щоб вони могли й надалі отримувати гонорари.

Bobby Hundreds & Adam Bomb Squad

Крім того, колекціонери Adam Bomb Squad також можуть заробляти гонорари, копіюючи певні сувеніри та тримаючи одну з 1000 Badam NFT, які прив’язані до певних Adam Bomb NFT. Згідно з аналітичним сайтом CryptoSlam, з моменту запуску Adam Bomb Squad він отримав понад 25 мільйонів доларів з продажів і приблизно 75 мільйонів доларів у вторинних угодах. Середній час, протягом якого користувачі тримають NFT Adam Bomb Squad, становить майже 240 днів, або на три місяці більше, ніж Bored Ape.

DressX

DressX

Бренд DressX, який створює цифрові модельні образи для аватарів, став улюбленим серед користувачів метавсесвіту. Стартап пропонує понад 3000 предметів цифрового одягу – найбільшу у світі колекцію віртуальної моди. Компанія пропонує одяг таких брендів, як Adidas Originals і American Eagle, безліч моделей від 3D-дизайнерів і власні творіння. Ціни на луки коливаються від 0 до 1500 доларів, до речі, саме стільки коштує сукня, пошита на честь української свободи (компанію заснували двоє українських підприємців зі світу моди). DressX також має пробний додаток, який дозволяє користувачам відчути моду в доповненій реальності.

DRESSX – digital fashion store of the future

У квітні 2022 року компанія була першим творцем, який використав функцію багатошарового одягу Roblox. Наприклад, пухова куртка з “цифрової шкіри” коштує 35 доларів. У липні компанія також створила образи для аватарів Meta, а в серпні спільно з Coca-Cola розробила колекцію для своєї музичної програми Dreamland AR.

Наприкінці року Warner Music Group інвестувала в компанію DressX та залучила її до співпраці з деякими музичними артистами над розробкою власних віртуальних модних колекцій, які фанати зможуть збирати та ділитися ними в соціальних мережах і метавсесвітах.

LinksDAO

LinksDAO

LinksDAO, децентралізована автономна організація, яка була запущена 1 січня 2022 року, дозволяє ентузіастам гольфу збиратися віртуально – і, зрештою, особисто – за допомогою переосмислення як членства в заміському клубі на основі NFT, так і проєкту Web3 із незмінною реальною цінністю. За перші 24 години DAO продав понад 9000 членів, зібравши 11 мільйонів доларів і підштовхнувши припущення про те, що він зможе досягти своєї сміливої ​​мети – побудувати власне реальне поле для гольфу.

LinksDAO Community

LinksDAO було створено після майже невдалої спроби DAO придбати копію Конституції США. Оскільки група продовжує досліджувати цю можливість, вона стала глобальним клубом, додавши професійний магазин у березні зі знижками для учасників з понад двох десятків партнерів, включаючи Callaway і TopGolf. У серпні компанія почала співпрацювати з IMG Prestige, що надало власникам LinksDAO доступ до мережі з понад 200 елітних курсів по всьому світу. Наприкінці 2022 року проєкт представив нову програму, завдяки якій глобальні учасники LinksDAO могли отримати раунди з іншими власниками пропусків на приблизно 50 приватних курсів від Каліфорнії до Шотландії.

Emperia

Emperia

Emperia створює віртуальні магазини для роздрібних продавців, зацікавлених у дослідженні простору між фізичними покупками та двовимірною електронною комерцією. У лютому 2022 року лондонський стартап запустив свою платформу Artemis, розроблену для модних брендів класу люкс, щоб мати можливість керувати розміщенням товарів у віртуальних магазинах на основі того, як користувачі взаємодіють у просторі без жодного технічного досвіду.

Lacoste’s Immersive Holiday Virtual Store | Powered by Emperia

Протягом року Emperia допомогла побудувати віртуальні магазини, гідні торгових центрів, для Bloomingdale’s, Lacoste, Sunglass Hut і Dr. Barbara Sturm. Ці захоплюючі 3D-шоу-руми пропонували грайливі штрихи, наприклад, навігаційні помічники у вигляді крокодилів Lacoste, і гейміфіковані елементи, як збір повної колекції цифрових сонцезахисних окулярів з метою отримати знижку на покупку однієї фізичної пари.

Згідно із заявою Emperia, яка також працює з художниками та галереями, користувачі її віртуальних магазинів витрачають у середньому 14 хвилин на вивчення асортименту, у порівнянні з двома хвилинами для стандартного сайту електронної комерції.

Що ще почитати...
kriptovalyuta-dolari.webp

BlockFi може втратити 227 мільйонів доларів через крах Silicon Valley Bank – що відбувається?

Збанкрутілий криптокредитор BlockFi має незастраховані кошти на суму 227 мільйонів доларів, які застрягли на рахунку у Silicon Valley Bank. Згідно з заявою Міністерства юстиції від 10 березня, BlockFi зберігає 227...
payoneer-tse-mizhnarodna-platizhna-sistema-shcho-duzhe-populyarna-u-frilanseriv-ta-u-prodavtsiv-yaki-pratsyuyut-z-inozemnimi-pokuptsyami.webp

Як вивести Payoneer на картку ПриватБанку

Payoneer – це міжнародна платіжна система, яка надає послуги онлайн-платежів і переказів грошових коштів. Вона була заснована 2005 року й активно використовується фрілансерами, веб-розробниками, а також власниками інтернет-магазинів та іншими...
kazino-tse-ne-tilki-zaklad-de-grayut-v-azartni-igri-ale-y-okremiy-prosharok-kulturi.webp

Топові фільми про азартні ігри

Азартні ігри – це вкрай популярна розвага не тільки в Україні, а й у всьому світі. Саме тому, казино і різні азартні ігри знайшли своє відображення в мистецтві. Є цілий...
ukrainske-it-yak-rozvivaetsya-zaraz-i-yaki-prognozi.webp

Українське ІТ: історія розвитку, тренди, прогнози

ІТ галузь в Україні демонструє вибухове зростання після тривалої кризи, займає місце опори економіки країни та не збирається зупинятися на досягнутому. Чому зараз тільки лінивий не говорить про ІТ та...
s-w-i-f-t-.webp

Swift успішно завершив перший етап тестувань CBDC

Міжнародна платіжна система Swift оголосила про результати пілотного тестування переказів різних цифрових валют центральних банків (CBDC) і додала, що організація бачить у цьому “очевидний потенціал і цінність”. Під час пілотного...
ris-tse-universalniy-garnir-dlya-bagatoh-strav.webp

Як правильно варити рис

Рис – це одна з найпопулярніших круп у світі. Він є основним продуктом харчування в багатьох країнах, переважно Азії. Але вкрай популярний рис і в Європі. З рисом європейці познайомилися...