Від початку російсько-української війни створено десятки фондів та благодійних організацій, які допомагають нашим військовим та постраждалим громадянам.

Як працюють благодійні фонди та організації в Україні

У цій статті пропоную розібратися: як працюють благодійні організації в Україні, як заснувати благодійний фонд, а також як підтримати ЗСУ та українців.

Благодійність для чайників

Що таке благодійна організація – це недержавна організація, яка надає гуманітарну або грошову допомогу тим, хто її потребує. Згідно чинного законодавства України, вона визначається як юридична особа, основна мета якої – благодійна діяльність.

Існують три різновиди благодійної організації:

  • товариство;
  • фонд;
  • установа.

Їх відрізняють нормативні документи, але у складні юридичні подробиці сьогодні вдаватися не будемо.

Як працюють благодійні організації – усі вони діють відповідно до Закону «Про благодійну діяльність та благодійні організації» № 5073-VI. Тобто організації мають роль посередника між компаніями та окремими особами, які надають фінансову підтримку і тими, хто її потребує.

Я можу створити благодійний фонд?

Якщо коротко – так. Але є певні юридичні нюанси. По-перше, заснувати благодійну організацію може лише фізична чи юридична особа, що не має відношення до державних органів і публічного права.

По-друге, потрібно детально прописати статут організації. Визначитися зі складом засновників, метою та основними цілями. Підготувати необхідний пакет документів. Можна звернутись по допомогу до юриста.
Залишається заповнити заяву для державної реєстрації та очікувати відповіді.

Найбільші благодійні організації в Україні у 2022 році

Ось ТОП-5 найбільших на сьогодні українських благодійних організацій. Зі списком перевірених фондів можна ознайомитись тут.

Повернись живим

Фонд працює ще з 2014 року. Сьогодні це наймасштабніша благодійна організація, що забезпечує технікою та предметами першої необхідності наших воїнів на передовій. Також спеціалізовані підрозділи фонду займаються підготовкою кваліфікованих саперів та навчають солдатів невідкладній допомозі.

Фонд Сергія Притули

Зовсім нещодавно разом із шоуменом вся Україна збирала кошти на Байрактари та супутник. Насправді фонд Притули функціонує вже давно і допомагає військовим, але офіційно його оформили лише у 2020. Під патронатом фонду функціонує гуманітарний штаб для постраждалих українців.

“Голоси дітей”

Фонд, який функціонує ще з 2015 року. Він надає психологічну допомогу дітям, що постраждали через російське вторгнення. Зараз вони також організовують евакуацію сімей з окупованих та небезпечних територій.

Карітас Україна

Благодійна організація від Української греко-католицької церкви. Один з найстарших на сьогодні фондів – розпочав діяльність ще в далекому 1992. Він охоплює великий комплекс проблем і допомагає їх вирішити.

Як працюють благодійні організації в Україні: Допомога тим, хто її потребує

Спецрахунки НБУ

24 лютого Національний банк запровадив рахунок для допомоги військовим, а 1 березня – для цивільних. Рахунки мультивалютні і вже зібрано понад 20 млрд гривень.

Завдяки старанням тисяч волонтерів вимушено переміщені особи можуть почати нове життя у комфортних умовах, а наші воїни мають усе необхідне, щоб давати відсіч загарбникам.