Війна завдала значного удару по економіці України. Великі корпорації зазвичай мають кілька сценаріїв на випадок непередбачуваних ситуацій. Вони здатні підлаштуватися під нові реалії з мінімальними втратами. А от малий бізнес в Україні зазнав серйозного удару. Релокування – це справжній виклик для невеличких підприємств.

Яка зараз ситуація з малим бізнесом в Україні
У перші місяці повномасштабного вторгнення росії в Україну власники багатьох малих бізнесів змушені були приймати рішення швидко і “на осліп”, бо ніхто не знав що буде далі.
Зараз ситуація потроху вирівнюється. Малий бізнес під час війни отримує підтримку від держави, що допомагає зберегти робочі місця тисячам українців. Звісно, залишаються проблеми з логістикою і пошуком нових клієнтів, але це тимчасово. Компанії, що призупинили свою діяльність поступово виходять із “сплячки” і поновлюють свою діяльність, навіть в таких важких умовах – про це свідчать незалежні опитування.
Як змінився український малий бізнес під час війни
Малий бізнес в Україні – це наче пазл. Якщо випадає один елемент, картинка руйнується. Але українців так просто не зламати. Всупереч логіці, ми можемо спостерігати розвиток малого бізнесу у воєнний період.
В першу чергу це пов’язано з надзвичайної об’єднаністю, яку продемонструвало українське суспільство. Власники навіть конкуруючих бізнесів зараз працюють разом.

По-друге, люди стали набагато сміливіші. Хтозна що буде завтра, тому навіщо відкладати свої ідеї та стартапи.
Із виходом з нашого ринку російських товарів, відкрилось “вікно можливостей” для українських підприємців щоб зайняти їхнє місце.
Звісно, тут важлива кмітливість – “хто встиг, той і з’їв”.
Звісно, найбільш впевнено себе зараз почуває бізнес пов’язаний з ІТ і аутсорс компанії. Особливо ті, що від початку орієнтовані на закордонних замовників. Їхній головний ресурс – це люди. Вони можуть працювати віддалено, тому проблем із релокацією не виникає.
Як саме малий бізнес в Україні впливає на економіку під час війни
Зараз українське суспільство стало більш цілісним. Власники малого бізнесу організовують волонтерську діяльність: збирають продукти, речі першої необхідності та відраховують процент з прибудку на користь ЗСУ.

Малий бізнес впливає на економіку під час війни тим, що створює умови для відновлення роботи інших і навіть більших компаній. Він поновлює ланцюжок доданої вартості, підтримуючи країну.
Крім того, кожен бізнес – це робочі місця. Українці – працьовитий народ. Поки ми маємо хоч якусь можливість заробляти, економіка України в впаде.