Ще рік тому ми вважали світову пандемію жорстоким випробуванням для українського бізнесу. Але у Росії були інші плани. Звичайно, спочатку був шок, але зараз ми спостерігаємо активне відновлення і навіть розвиток бізнесу під час війни в Україні.

Яка зараз ситуація з бізнесом в Україні
Європейська Бізнес Асоціація регулярно проводить опитування серед власників українського бізнесу. За останніми показниками понад 50% компаній повністю відновили свою роботу та досягли минулорічних показників.
Звичайно найскладніше все ще малому бізнесу у воєнний час. Оскільки він найчастіше прив’язаний до певного місця і не має можливості релокуватися. Великим компаніям вистояти простіше, але багато залежить від удачі – прилетить чи не прилетить на потужності виробництва.
Найвпененіше себе так само почуває ІТ-сфера. Воно й не дивно, оскільки їхній головний ресурс – люди. Вони можуть працювати віддалено із будь якого куточка світу.
Як відновити та розвивати бізнес під час війни
Ми вже писали про український бізнес під час війни і давали поради підприємцям. Сьогодні продовжимо цю тему і розберемо ще 3 важливі пункти як відновлювати бізнес в Україні в умовах воєнного стану.
Головна думка українського бізнесу: не “виживаємо”, а “працюємо”
У кризових ситуаціях керівництво компаній часто вмикає режим “виживання”. Тобто за будь-яких обставин, будь-якими методами залишитись на плаву. Найчастіше мається на увазі скорочення штату, тотальна економія і тд.
Прозвучить як невдалий жарт, але зараз все не настільки погано. Не можна опускати планку якості товарів та сервісу. Утримати постійних клієнтів і залучити нових – ось основний вектор діяльності бізнесу.

До того ж, зараз на українців звернув увагу весь світ. Тож потрібно цим скористатись. Зараз найкращий час для виходу на європейський ринок.
Повний перехід у діджитал
У нинішніх умовах найбезпечніші носії інформації – хмарні сервери. Якщо ще залишились компанії, які ведуть паперовий документообіг, вони дуже ризикують. Ніколи не знаєш, де впаде ракета чи “мопед”. Тому треба про це попілкуватись.
Доречі, через блекаути за даними Опендатаботу кількість компаній, що перейшли на електронний документообіг значно зросла. Лише за минулий місяць було заключено на 26% більше е-договорів, ніж за попередній період.
Якщо двері зачинено, постукайте в сусідні
Переорієнтація – вихід для тих компаній, які не мають можливості продовжувати діяльність у звичному напрямку. Моніторте ситуацію на ринку – проаналізуйте ситуацію у нішах, які суміжні з вашою. Знайдіть ті самі “двері” у які постукати.
Спробуйте випускати нові товари чи надавати нові послуги. До того ж укрїнське бізнес-комьюніті зараз дуже згуртаванне. Є можливість знайти нових партнерів.

Отже, незважаючи на всю складність нинішньої ситуації, не слід впадати в крайнощі. Навпаки, зараз саме час шукати нові ідеї та можливості як розвивати бізнес в Україні.