Як і більшість українських підприємств, сфера громадського харчування з початком війни зазнала серйозного удару. Важко вести точну статистику, але за приблизними підрахунками цей ринок в Україні скоротився на 25% – закрилися понад 7 000 закладів. Але вже з червня 2022 спостерігається справжній ресторанний бум. Майже щодня відкриваються нові заклади. Звичайно, більшість з них розташовуються подалі від лінії фронту – тільки у Львові відкрилося 500 ресторацій.

Як парадоксально це не звучить, але криза – найкращий час для стартапів. Тому відкривати ресторанний бізнес в Україні під час війни варто. Бо по-перше, банально менша конкуренція, а по-друге, цим ви підтримаєте економіку України.
З чого почати ресторанний бізнес в Україні
Старт ресторанного бізнесу принципово мало чим відрізняється від будь-якого іншого. В першу чергу це аналіз – ринку, місцевості, вподобань городян, пошук приміщення тощо.
Стислий гайд як відкрити власний ресторан:
- Розробити концепцію:
- обрати тип кухні – якоїсь певної країни, фьюжн, молекулярна тощо;
- визначитися з максимальною кількістю гостей;
- вибрати формат закладу: денний чи вечірній, класичний чи інтерактивами (шоу-кітчен, майстер-класи тощо);
- визначитися з ціновою політикою закладу.
- Знайти місце з хорошою проходимістю і “влучним” розміщенням. Наприклад, біля метро ресторану не місце, хоча людей там достатньо.
- Знайти приміщення – фахівці не рекомендують відкривати ресторації у підвальних чи напівпідвальних залах. Мінімальна площа – 100 кв.м. Ідеальний варіант – купити чи орендувати приміщення, де раніше вже був ресторан.
- Розробити дизайн інтер’єру, зробити ремонт, закупити меблі та приладдя. Особливу увагу варто приділити вивісці, бо від неї залежить перше враження про заклад. Також важливу роль грає освітлення – його повинно бути багато, але не сліпити клієнтів.
- Оформити усі необхідні документи – офіційно зареєструвати бізнес, отримати дозволи від пожежної служби, санепідемстанції, ліцензію на реалізацію алкоголю тощо.
- Знайти постачальника продуктів та скласти приблизне меню, яке потім буде доопрацьовано шефом.
- Укомплектувати штат – краще одразу найняти шеф-кухаря та адміністратора зали. Вони вже самостійно проводитимуть співбесіди з кандидатами і зберуть собі команди кухарів та офіціантів.
- Організувати рекламу.
Скільки коштує відкрити ресторан в Україні
Перейдемо до найбільш хвилюючого моменту – гроші. Відверто, відкрити хороший ресторан – це дорого. Найбільшу долю бюджету займає звичайно приміщення. Звичайно, у кожному місті своя ситуація з орендою чи купівлею площі під бізнес.

За приблизними оцінками, вартість відкриття ресторану стартує від 170-200 тисяч доларів. Якщо все було грамотно сплановано і функціонує належним чином, цей бізнес окупиться вже за рік-два.